AMD zaskoczy nowym dwurdzeniowcem?

Polskie, jak i zagraniczne serwisy internetowe informują, jakoby koncern AMD miał wprowadzić nowy dwurdzeniowy procesor z serii Athlon X2. Układ ten miałby nosić oznaczenie Athlon 64 X2 6400+ i charakteryzować się częstotliwością taktowania wynoszącą 3,2 GHz.

Jak informuje m.in. serwis XbitLabs, procesor ma zostać wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej L2 (po 1 MB na każdy z rdzeni), wbudowany kontroler pamięci DDR2; ma być również kompatybilny z podstawką AM2. TDP tego modelu pozostaje nieznane, z uwagi jednak na proces technologiczny, w jakim procesor wykonano (90 nm), można sądzić, iż wartość ta będzie dość wysoka.

Procesor ma konkurować z układem Intela - Core 2 Duo E6850, jaki trafił na rynek w połowie lipca br. Serwis DigiTimes donosi jednak - w oparciu o informacje uzyskane od producentów płyt głównych - iż wydajność nowego układu AMD jest o ok. 10-15 % niższa niż intelowskiego rywala.

Procesor ma kosztować ok. 224 USD (w ilości tysiąca sztuk), nie wiadomo na razie, kiedy miałby trafić do sprzedaży. Cena Core 2 Duo E6850, który w cenniku Intela znalazł się po raz pierwszy, wynosi 266 USD.