AMD: zmiany w architekturze już za 2-3 lata

Zgodnie z ujawnionymi przez AMD planami, w 2007 roku firma udostępni użytkownikom procesory czterordzeniowe. To jednak nie koniec: w okolicach 2008 lub 2009 roku korporacja wprowadzi na rynek układy o odświeżonej architekturze.

Choć wygląda na to, że wojna na megaherce powoli dobiega końca, boje na rynku mikroprocesorów nie ustają. Teraz walka dotyczy ilości rdzeni. AMD zapewnia, że w ciągu półtora roku udostępni użytkownikom całą linię procesorów, które będą wykorzystywały cztery rdzenie zamiast "standardowych" dwóch: komunikacja między nimi ma odbywać się przez udoskonalone łącza HyperTransport, do układów przeznaczonych do serwerów zostanie także dołożona pamięć cache L3.

Co więcej: za dwa-trzy lata firma chce wprowadzić do sprzedaży kolejne układy o "odświeżonej" architekturze. Nie wiadomo jednak, czy czekają nas zmiany tak wielkie, jak w przypadku migracji z K5 do NexGena (K6) i z K6 do K7, czy może tylko mniejsze (ale bardzo istotne z punktu widzenia rynku) usprawnienia - w rodzaju tych, których byliśmy świadkami podczas premiery K8. Tę drugą odpowiedź sugerują zapewnienia, jakoby nowe układy miały być zbliżone strukturalnie do Opteronów.