AMOLED-y Full HD wkrótce szerzej obecne w smartfonach ze średniej półki

Po raz pierwszy koszt wyprodukowania 5-calowego wyświetlacza Full HD AMOLED jest niższy od kosztu produkcji wyświetlacza LCD o takiej samej rozdzielczości.

Panele AMOLED coraz szerzej zaznaczają swoją obecność na rynku smartfonów wciąż jednak zdecydowanie przegrywając z ekranami LCD. Obecnie mamy już jednak pierwszy wyraźny sygnał, że za kilka lat to one zdominują rynek. Firma analityczna IGS Technology poinformowała bowiem, że po raz pierwszy w historii koszt produkcji 5-calowego ekranu AMOLED o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli jest niższy od kosztu produkcji jego odpowiednika w technologii LCD (14,30 USD kontra 14,60 USD).

AMOLED dla "średniaków"

Tańszy koszt produkcji może przełożyć się na to, że wkrótce panele AMOLED Full HD znajdą szerokie zastosowanie w smartfonach ze średniej półki cenowej. Przeszkodzić w tym może jedynie obniżenie kosztów produkcji paneli LCD. Musiałoby ono jednak być bardzo znaczące, aby producenci zrezygnowali z sięgnięcia po technologię AMOLED pod wieloma względami lepszą przecież od LCD.

W przypadku smartfonów flagowych o podobne zjawisko będzie trudniej. Serwis Android Authority ustalił bowiem, że produkcja ekranów o rozdzielczości WQHD (cztery razy wyższa od 720p) wciąż jest droższa od ekranów LCD.