AOL do sądu

Amerykański sąd rozpatruje pozew przeciwko serwisowi America Online w sprawie nielegalnego śledzenia poczynań internautów.

Amerykańskie biuro adwokackie Gardy & Squitieri, złożyło w Nowym Jorku pozew przeciwko firmie America Online, w sprawie nielegalnego śledzenia aktywności sieciowej internautów. Osoby korzystające z serwisu AOL za pomocą przeglądarki Netscape, nie były bowiem świadome, iż ich zachowanie jest monitorowane przez usługodawcę. Program SmartDownload zawarty w pakiecie Netscape Communicator, "sekretnie" analizował jakie pliki .exe i .zip pobierali z Sieci użytkownicy i za pośrednictwem plików cookie przekazywał zebrane dane do producenta przeglądarki.

Szef składającego pozew zespołu adwokackiego oświadczył, iż działanie takie jest niezgodne z obowiązującą w Stanach Zjednoczonych Ustawą o Ochronie Prywatności w Komunikacji Elektronicznej. W najbliższym czasie przed nowojorskim sądem wyjaśnienia w sprawie nielegalnych praktyk złożą przedstawiciele AOL i Netscape.

Niedawno podobny pozew złożono przeciwko firmie DoubleClick, zajmującej się usługami serwowania banerów reklamowych. Została ona oskarżona o naruszenie prywatności internautów, również z wykorzystaniem cookies. Federalna Komisja Handlu USA prowadzi w tej sprawie śledztwo już od maja.


Zobacz również