AOpen DRW4410

Nagrywarka firmy AOpen idzie pod prąd, oferując obsługę tylko jednego formatu zapisywalnego DVD.

Nagrywarka firmy AOpen idzie pod prąd, oferując obsługę tylko jednego formatu zapisywalnego DVD.

Dziś, gdy królują napędy dwuformatowe nagrywające na nośnikach "plus" i "minus", wprowadzanie na rynek urządzenia zgodnego z jednym formatem może wydawać się bezsensowne. O tym, że nie do końca jest to głupie posunięcie, przekonał Lite-On: jego model LDW-401S okazał się udaną konstrukcją, znacznie szybszą i tańszą od konkurencji.

Napęd AOpen DRW4410 idzie ścieżką wyznaczoną przez Lite-Ona - i kosztuje niemal tyle samo. Jednak między tymi urządzeniami są spore różnice. AOpen oferuje lepszy pakiet oprogramowania (Nero 5.5/InCD 4.0 oraz Ulead Video-Studio 7 i neoDVD 4.5), lecz parametry napędu nie dorównują specyfikacjom LDW-401S. Co prawda, AOpen także nagrywa płyty DVD+R/RW z szybkością 4x, ale jako nagrywarka CD-RW 24/10/40 i odtwarzacz DVD 8x bardzo ustępuje rywalowi (odpowiednio 40/24/40 i 12x).

Bez wątpliwości

AOpen DRW4410

AOpen DRW4410

Niższe prędkości nominalne nie mogły pozostać bez wpływu na rezultaty naszych testów. AOpen w żadnej konkurencji nie zabłysnął wybitnymi wynikami - i nie mówimy tu o porównaniu z urządzeniami z zapisem 8x. We wszystkich niemal próbach uzyskiwał bardzo przeciętny czas, wyraźnie odstając od jednoformatowego Lite-Ona.

W testach zapisu na płytach DVD+R był wolniejszy od każdej nagrywarki 4x. Na nośnikach +RW poszło mu nieco lepiej, choć wciąż o 30 procent gorzej od rekordzistów. Ten nieciekawy obraz dopełniły słabe wyniki testów odczytu DVD i nagrywania CD, a czarę goryczy przepełniły błędy występujące pod koniec procesu zapisu CD-R (zarówno z pliku obrazu, jak i w locie) oraz wyjątkowo wolne zrzucanie ścieżek audio (napęd zmniejszał szybkość w połowie testowej płyty).

Informacje Pronox, tel. (32) 2075600,http://www.pronox.com.pl

Cena 499 zł