AOpen z SerialATA

Producent płyt głównych AOpen wprowadził do oferty nowe urządzenie wyposażone w kontroler napędów SerialATA. Płyta bazuje na chipsecie i845E.

Na pierwszy rzut oka wprowadzanie kontrolerów nowego standardu Serial ATA wydaje się zbyteczną ekstrawagancją. Będzie to prawda, do czasu gdy na rynku nie pojawią się pierwsze dyski twarde SerialATA. A takie modele, jeśli wierzyć zapewnieniom największych producentów, pojawią się na rynku już we wrześniu. W związku z tym wytwórcy płyt głównych decydują się na instalację zewnętrznych kontrolerów, pochodzących głownie od Broadcoma.

Nowa płyta Aopen, oprócz współpracy z nowymi napędami, ma obsługiwać procesory Pentium 4 3,06 GHz. Pamięci DDR266 zainstalować można będzie w 2 bankach pamięci o łącznej pojemności 2 GB. Pozostałe elementy wyposażenia to: 6 złączy PCI, AGP 4x, 1 CNR, dwukanałowy kontroler ATA100 oraz wspomniany już kontroler ATA133.Serial ATA 150.

Z dodatków multimedialnych otrzymamy 6 portów USB 2.0, 6-kanałowy kontroler dźwiękowy oraz kontroler sieciowy 10/100 Mbit.


Zobacz również