API dla biura od Google

Nowe dziecko internetowego giganta, Google Docs & Spreadsheets, będzie miało udostępnione specjalne API (Application Programming Interface), które pozwoli deweloperom na korzystanie z jego funkcjonalności przez zewnętrzne aplikacje.

Więcej o nowej postaci aplikacji biurowych Google'a - czyli dostępnego już wcześniej arkusza kalkulacyjnego oraz przejętego od firmy Upstartle edytora tekstu Writely - pisaliśmy w zeszłym tygodniu, w artykule "Google Docs & Spreadsheets - małe biuro w Internecie".

Jak mówi Jonathan Rochelle z Google, firma zdecydowanie chce udostępnić publicznie API do swoich nowych aplikacji, a szczególnie do arkusza kalkulacyjnego (choć firma nie wyklucza takiego kroku także dla edytora tekstu). Umożliwi to na przykład lepszą integrację tych aplikacji z wykorzystywanymi przez użytkowników innymi programami. Dzięki wykorzystaniu takiego API, można wyobrazić sobie automatyczne przesyłanie danych z własnego programu do aplikacji Google, udostępnienie ich grupie pracujących na nich użytkowników, po czym pobranie przetworzonej wersji z powrotem do lokalnej aplikacji. Funkcje takie będą mogli implementować zewnętrzni deweloperzy, nie oglądając się na Google.

Więcej informacji: Google Docs & Spreadsheets.