ARM celuje w serwerowe Xeony Intela. Przedstawia 64-bitową architekturę ARMv8

Firma ARM przedstawiła swoją pierwszą 64-bitową architekturę mikroprocesorów - ARMv8, dzięki której ma nadzieję konkurować z Xeonami Intela. Pierwsze urządzenia z niej korzystające powinny się pojawić na rynku w 2014 roku.

Nowa architektura ARMv8 cechuje się 64-bitowym adresowaniem, co stanowi spory skok w porównaniu do obecnej architektury ARMv7-A, która może się pochwalić "zaledwie" 40-bitowym adresowaniem. Firma ARM ma nadzieję, że dzięki niej nawiąże walkę z Intelem i jego 64-bitowymi Xeonami.

Niestety nowa architektura, która oferuje wsteczną kompatybilność z istniejącym oprogramowaniem, nie zagości szybko na rynku. Zgodnie z informacjami podanymi przez firmę ARM zamierza ona zaprezentować pierwszy projekt procesora ARMv8 w przyszłym roku i oczekuje, że pierwsze prototypowe konsumenckie i firmowe systemy zbudowane w oparciu o ten układ pojawią się rok później.

Firma ARM długo opierała się 64-bitowej architekturze, której brak był jednakże dla niej przeszkodą w wejściu na rynek PC i serwerów. Wcześniej zapowiadała, że zaoferuje ją jedynie, gdy będzie to konieczne, gdyż nie chce dostarczać większej wydajności kosztem zużycia energii.

Warto na koniec dodać, że procesory oparte na architekturze ARM opanowały praktycznie rynek urządzeń przenośnych takich jak smartfony i tablety. Na potwierdzenie wystarczy tutaj chociażby przypomnieć, że mowa tutaj np. o takich układach jak Apple A5, czy Nvidia Tegra 3.