ARM: chip do smartfonów w technologii 32 nanometrów

ARM, angielska firma projektująca mikroprocesory, zapowiedziała prezentację nowego chipa przeznaczonego do telefonów typu smartfon. Urządzenie to ma być produkowane w technologii 32 nanometrów.

Firma ARM zapowiedziała prezentację chipa stworzonego w technologii 32 nanometrów. Ma on być stosowany w smartfonach. Nowe urządzenie zostanie przedstawione na rozpoczynających się dzisiaj targach GSMA Mobile World Congress w Barcelonie.

Jak zapowiadają przedstawiciele spółki, nowe chipy zrewolucjonizują rynek smartfonów. Mają być bowiem bardziej energooszczędne (wzrost czasu żywotności baterii o około 10%-20%) oraz o wiele szybsze od dostępnych obecnie na rynku. Co więcej, standardem ma być obsługa obrazu w jakości 1080p (rozdzielczość 1920 x 1080).

Próbki nowych chipów pojawią się na początku 2010 roku. Pierwsze urządzania zbudowane w oparciu o te układy trafią na rynek w dalszej części tego roku. W nowej technologii wytwarzany będzie między innymi czterordzeniowy procesor Cortex-A9, który ma stanowić podstawę funkcjonowania zarówno smartfonów, jak i netbooków.

Przypomnijmy, że firma Intel zaprezentowała chipy skonstruowane w technologii 32 nanometrów już w zeszłym tygodniu. Zapowiedź ARM ma być dowodem na to, że partnerzy tej spółki również będą mieli dostęp do podobnych technologii. Warto dodać, że procesory ARM są obecnie wytwarzane w technologii 65 nanometrów. W tym roku firma ma zamiar wdrożyć technologię 45 nanometrów.

Zobacz także:

Intel: prace nad technologią 32 nm zakończone

IDC: sprzedaż procesorów w 2009 będzie spadać

Intel rozpoczął dostawy procesora Atom N280