ARM i 64-bity w procesorze mobilnym od Huawei

Chińska firma Huawei, która w Polsce kojarzy się głównie ze sprzętem ze średniej półki cenowej, ma w planach nieco namieszać na rynku procesorów mobilnych. Wszystko za sprawą trzech nowych układów przygotowanych z myślą o segmencie urządzeniach przenośnych. Jeden z tych procesorów ma obsługiwać architekturę 64-bitową oraz aż osiem rdzeni.

Huawei chce zaprezentować w tym roku trzy zupełnie nowe procesory przeznaczone dla urządzeń z trzech różnych półek cenowych. Pierwszy z nich ma być klasycznym wielordzeniowcem wykonanym w procesie technologicznym 28 nm. W środku znajdą się dokładnie cztery rdzenie Cortex A-9. Nie będzie to jednostka zachwycająca wydajnością, więc trafi do tańszych telefonów.

Drugi z procesorów Huawei ma być już jednostką znacznie bardziej zaawansowaną. Zastosowano tutaj rozwiązanie polegające na wykorzystaniu aż ośmiu rdzeniu: cztery o dużej wydajności oraz cztery nastawione na energooszczędność. Połowa z nich to Cortex A-15, a pozostałe.mają mieć oznaczenie A-7. Tryb pracy big.LITTLE polega na tym, że jednocześnie mogą działać łącznie tylko cztery z nich, ale które zostaną uaktywnione zależą od zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Zobacz również:

  • Recenzja: Huawei Watch GT 3 Elite - elegancki design i świetna bateria
  • Jednak nie Snapdragon 898? Oto nowy flagowy procesor Qualcomm!
  • Qualcomm potwierdza premierę Snapdragona 8 Gen1!
ARM i 64-bity w procesorze mobilnym od Huawei

Oba opisane wyżej proceory to jednak rozwiązania już znane na rynku mobilnym z zeszłego roku, dlatego znacznie ciekawiej prezentuje się ostatni SoC od Huawei. Osiem rdzeni w układzie big.LITTLE ma zapewnić jak najmniejszy pobór prądu przy optymalnej wydajności, podobnie jak w przypadku środkowej klasy układu. Różnią się one tym, że w trzecim z nich zastosowano znacznie wydajniejsze rdzenie Cortex A-75 oraz A-53.

Trzeci z najnowszych procesorów ma do tego obsługiwać 64-bitową architekturę, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy do sklepu trafią telefony w niego wyposażone. Najpierw twórca Androida, który do tej pory gościł na urządzeniach Huawei, muszą obsługę takiej ilości rdzeni oraz nowy typ architektury zaimplementować w kodzie.

źródło: gsminsider.com