ARM szykuje pogromcę Atomów Intela

Brytyjska firma ARM zamierza ostro powalczyć z Intelem na rynku netbooków. Pomóc ma jej w tym bardzo wydajny i jednocześnie energooszczędny 2-gigahercowy procesor Cortex A9 MPCore.

2-gigahercowy Cortex A9 - pogromca Atoma

Wykonany w 40-nanometrowym procesie produkcyjnym procesor ma odzwierciedlać nową strategię firmy, która do tej pory koncentrowała się na budowie cechujących się niskim poborem mocy układów obsługujących urządzenia przenośne takie jak telefony komórkowe.

Dwurdzeniowa konstrukcja ma pokonać dominujące obecnie na rynku netbooków Atomy Intela. Wedle zapewnień producenta będzie ona oferowała (w porównaniu do najpopularniejszego 1-rdzeniowego modelu Atom N270) nawet 5-krotnie wyższą wydajność przy porównywalnym poziomie poboru mocy. Wysoką "energooszczędność" układu udało się osiągnąć dzięki jego niewielkim wymiarom - jest on trzykrotnie mniejszy od swojego konkurenta.

Przedstawiciele firmy ARM zwracają również uwagę na jeszcze jedną zaletę swojego produktu. Ma on być bowiem łatwiejszy do wykorzystania przez producentów netbooków, gdyż w przeciwieństwie do Atoma, nie będzie wpływał na specyfikację ich konstrukcji.

"Intel wprowadza pewne ograniczenia co do wielkości wyświetlacza i ilości portów USB oraz nakłada na producentów netbooków inne sztuczne limity - my nie będziemy tak postępować" - zapewniają przedstawiciele ARM.

Co z Windows?

Największą bolączką procesorów wykonanych w architekturze ARM jest brak wsparcia ze strony wykorzystywanych w komputerach przenośnych systemów Windows. Firma ARM przyznała, że jest to problem.

Niemniej jednak, producenci zamierzający budować netbooki w oparciu o układy ARM mogą sięgnąć po inne systemy takie jak Google Android, Windows CE, czy nawet Windows Mobile (wsparcie dla ARM zaoferuje również nadchodzący system Google Chrome OS).

Inne zastosowania oraz dostępność

Nowe procesory z pewnością nie znajdą zastosowania jedynie na rynku netbooków. Pojawią się prawdopodobnie również w telewizorach oraz urządzeniach typu set-top box. Firma ARM ma ponadto nadzieję, że będą także wykorzystywane w serwerach.

Pierwsze netbooki zbudowane w oparciu o nowe układy Cortex A9 powinny trafić na rynek na początku przyszłego roku.