ARM to już nie tylko smartfony i tablety. Coraz śmielej atakuje rynek serwerów

Firma Dell przedstawiła pierwszy prototypowy serwer korzystający z procesorów zbudowanych w oparciu o architekturę ARM. Potwierdził tym samym, że jej przyszłość nie jest związana wyłącznie z rynkiem mobilnym.


Architektura ARM zdominowała rynek mobilny. Korzysta z niej większość obecnie sprzedawanych smartfonów i tabletów takich jak np. iPhone i iPad. Czy jednak skazana ona jest wyłącznie na tego typu zastosowania? Nie!

64 bity

Firma ARM długo przywiązana była do 32-bitowej architektury, co stanowiło dla niej przeszkodę w wejściu na rynek PC i serwerów. Pod koniec poprzedniego roku zrobiła jednak znaczący krok w rozwoju i zaprezentowała cechującą się 64-bitowym adresowaniem architekturę ARMv8.

Zobacz również:

Wedle zapowiedzi ma ona znaleźć zastosowanie przede wszystkim w energooszczędnych serwerach, które mogą zostać wykorzystane np. w tzw. zielonych centrach danych. Pierwsze tego typu urządzenia powinny pojawić się na rynku w 2014 roku.

Zainteresowanie ARM coraz większe

Pomimo dostępnej obecnie 32-bitowej architektury ARM duży nacisk na projektowanie komputerów cechujących się jak najmniejszym zużyciem energii już spowodował, że powstawać zaczęły interesujące projekty korzystające jej możliwości.

Jednym z nich był opisywany przeze mnie kilka miesięcy temu hiszpański superkomputer} korzystający ze znanej nam z rynku smartfonów i tabletów platformy NVIDIA Tegra 3.

Kolejnym przykładem tej tendencji jest zaprezentowany właśnie przez firmę Dell jej pierwszy prototypowy serwer (jest on efektem prac rozpoczętych w 2010 roku) noszący kodowe oznaczenie "Copper", którego podstawą są czterordzeniowe, 32-bitowe układy SoC Marvell Armada XP 1,6 GHz. Urządzenie to nie jest dostępne dla zwykłych konsumentów, lecz dostarczane partnerom Della, którzy pomimo tego, że nie są zainteresowani 32-bitowymi serwerami, chętnie jednak skorzystają z ich możliwości przy testowaniu swoich aplikacji.

Zapraszam do bliższego przyjrzenia się serwerowi "Cooper":

Warto przy tej okazji przypomnieć, że coraz większe znaczenie architektury ARM dostrzegł nawet Microsoft, oferując dla niej wsparcie w systemie Windows 8.