ARM zapowiada układ Cortex-A17, czyli 8 rdzeni dla średniej klasy smartfonów

Cortex-A17 to oznaczenie nowego mobilnego procesora Cortex-A17, który może pozwolić na budowę 8-rdzeniowych procesorów korzystających z technologii big.LITTLE.

Firma ARM zapowiedziała 28-nanometrowy układ Cortex-A17, który ma być następcą układu Cortex-A9 oferując w porównaniu do niego wydajność wyższą o 60%. Wspiera on technologię big.LITTLE, co oznacza, że może być z powodzeniem wykorzystany do budowy 8-rdzeniowych procesorów, w których wykorzystane zostaną cztery rdzenie Cortex-A17 i np. cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A7. Oczywiście można też zaprojektować procesor dysponujący jedynie rdzeniami Cortex-A17 (maksymalnie czterema).

Zastosowanie

Firma ARM zapowiada, że Cortex-A17 może znaleźć zastosowanie nie tylko w średniej klasy smartfonach/tabletach, ale również takich urządzeniach jak Smart TV, czy set-top-box.

Zobacz również:

  • Huawei testuje laptopa z procesorem Kirin i HarmonyOS!

GPU

Jeżeli chodzi o procesor graficzny, firma ARM sugeruje, aby producenci korzystali z układu Mali-T720. Nie jest to jednak obowiązkowe, więc z powodzeniem mogą sięgnąć po GPU Broadcomm, czy PowerVR.

Kiedy premiera?

ARM zakłada, że pierwsze urządzenia korzystające z rdzeni Cortex-A17 powinny pojawić się na rynku w przyszłym roku.