ASRock prezentuje flagową płytę główną Z490 AQUA - z wyświetlaczem OLED

"Be Aqua, Be Cool" - ten slogan towarzyszył zaprezentowaniu przez ASRock nowej płyty głównej. Będzie ona limitowana do 999 sztuk, a każda z nich to wydatek - bagatela - 1100 USD.

Co potrafi płyta główna wartości ponad 6,4 złotych? Z490 AQUA może być odpowiedzią na to pytanie. Powstała z myślą o graczach, którzy domagają się mocy. Używa dwucalowych płytek drukowanych z miedzi, a także 16 Phase 90A Dr.MOS. Pozwala to na wydajność VRM wynoszącą 95%. Aby dziesięciordzeniowe procesory były odpowiednio chłodzone nawet pod ciężkim obciążeniem lub po podkręceniu, zastosowano w niej zaawansowany system chłodzenia cieczą. ozdabiają ją diody LED, a wbudowany wyświetlacz OLED pokazuje informacje dotyczące napięcia procesora, temperatury, szybkości wiatraczków, ogólny stan systemu oraz wynik POST (automatyczny test wykonywany po włączeniu zasilania).

Jak na nowoczesną płytę przystało, mamy tu interfejs PCIe 4.0, a także miejsce na dyski SSD typu M.2. Płyta jest gotowa na najnowsze standardy łączności. Jeśli chodzi o podpinanie urządzeń zewnętrznych, mamy tu USB typu C z obsługą Thunderbolt, co pozwala na transfer danych z maksymalną szybkością 40 Gb/S. Znalazła się tu także karta sieciowa AQUANTIA AQtion 10Gbps oraz bezprzewodowa WiFi6 (802.11ax).

W płycie znalazł się także ESS9218 DAC - odpowiada za dźwięk w jakości HiFi. Wspierają go technologie optymalizacji, które mają zadowolić nawet najbardziej wymagających audiofilów.

Płyta główna ASRock Z490 będzie dostępna w limitowanej ilości, a producent nie podał jeszcze, w jaki sposób poprowadzi jej sprzedaż.

Źródło: WCCF tech