ASTER nie zostanie przejęty przez UPC?

Liberty Global - właściciel UPC, czeka od grudnia 2010 na uprawomocnienie przejęcia firmy ASTER. Z decyzją zwleka Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wiadomo, że pojawiły się znaczące przeszkody...

Logo UPC

Spółka Liberty Global przejęła ASTERA jeszcze w zeszłym roku. Decyzja jednak się nie sformalizowała, ponieważ zgodę na koncentrację musiał wydać UOKiK. Tymczasem jak informuje dziennik Rzeczpospolita planowana fuzja jest zagrożona, ponieważ Urząd ma zastrzeżenia.

Otóż, jak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze "Rzepy", aby przejęcie nie zagroziło konkurencji (w szczególnośći w Krakowie), Liberty Global musi sprzedać swój biznes w Krakowie (dawną spółkę Aster Kraków). Na takim stanowisku ma stać prezes UOKiK - Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Podobno wątpliwości budzi także pozycja UPC Polska w Warszawie, jednakże tutaj Liberty Global otrzymało propozycję zgody warunkowej.

W maju informowaliśmy, o tym, że rozwiązanie UOKiK ma zaproponować w ciągu najbliższych tygodni. Jednakże przez dwa miesiące Urząd nie przedsięwziął żadnych oficjalnych decyzji.

UPC w grudniowej umowie zobowiązało się do zapłaty za udziały ASTERA 870 mln zł. Razem z długiem wyceniono go na 2,4 mld zł. W związku z patową sytuacją w tej materii, do Polski przylecieli w zeszłym miesiącu John Malone, przewodniczący rady nadzorczej i współwłaściciel koncernu Liberty Global razem z prezesem spółki - Michaelem T. Friesem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mieli lobbować za korzystną dla nich decyzją. Jak widać nie osiągnęli oni zamierzonych rezultatów...