ASUS: Eee Tablet na Linuksie, w marcu Eee Pad z Androidem

Asustek Computer planuje wydanie długo oczekiwanego urządzenia Eee Tablet już w październiku. Sprzęt ma posiadać 8-calowy ekran dotykowy LCD i kosztować około 300 USD. Wbrew wcześniejszym wieściom Eee Tablet nie skorzysta z OS Android. Pojawiły się za to informacje na temat przygotowywanych przez ASUS Eee Padów.

Nie potwierdziły się pogłoski o tym, że Eee Tablet będzie nową konkurencją dla iPada firmy Apple. Bardziej prawdopodobne, że nowe urządzenie ścigać się będzie z Amazon Kindle DX na rynku czytników książek elektronicznych.

8-calowy ekran Eee Tablet wyświetli obraz w rozdzielczości 1024 x 768 i 64 odcieniach szarości. Minusem jest fakt, że wyświetlacze LCD w słoneczne dni mogą być dużą mniej czytelne i bardziej męczące dla oka niż ekrany stosujące technologię e-ink. W zamian Eee Tablet proponuje trzy kluczowe funkcje przeznaczone dla uczniów i studentów: e-reader (czytnik elektroniczny), notatnik i przeglądarkę internetową. Produkt skorzysta z systemu operacyjnego Linux, a nie mobilnego systemu Google Android.

Zobacz również:

  • Jak długo dostanę aktualizacje Androida? Sprawdzamy wszystkich dużych producentów
  • Czego najbardziej pragną najbogatsi?

Jak poinformował Jerry Shen, prezes Asustek Computer, jest to specjalna dystrybucja Linuksa opracowana przez firmowy zespół ASUS-a. Shen dodał też, że możliwa jest zmiana nazwy z Eee Tablet na Eee Note po to, by nikt nie mylił nowego sprzętu z tradycyjnymi tabletami PC.

Urządzenie ma mieć wbudowany aparat fotograficzny (2Mpx), dzięki któremu studenci będą mogli robić zdjęcia tablicy i slajdów prezentowanych przez wykładowców. ASUS szykuje też nagrywarkę audio i połączenie z internetem za pomocą sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Bateria Eee Note ma wytrzymać nawet 10 godzin pracy. Urządzenie będzie też wyposażone w 2GB pamięci i wejście kart MicroSD, które mogą w przyszłości wzbogacić sprzęt o dodatkowe funkcje.

W połowie września ASUS wyśle Eee Note'a recenzentom elektronicznych nowinek. Sprzedaż na całym świecie ruszy w jednym terminie około połowy października. To jednak nie wszystko...

ASUS: Eee Tablet na Linuksie, w marcu Eee Pad z Androidem

ASUS Eee Pad

Miłośnicy systemu Google Android znów mogą zacierać dłonie, bo na marzec ASUS planuje wydanie swojego trzeciego Eee Pada, a zarazem pierwszego korzystającego z OS-u Android.

Jak poinformował Shen, nowe urządzenie będzie w Stanach kosztować 399 dolarów, a więc o 100 mniej od iPada Apple. ASUS obiecuje też wiele funkcji i udoskonaleń, które mają uczynić androidowy Eee Pad równorzędnym rywalem iPada.

Przed marcem, Asustek Computer, ma zamiar wprowadzić na rynek jeszcze dwa urządzenia typu Eee Pad. Pierwszy model, nazwany oficjalnie Eee Pad EP121, posiada system Windows 7 Home Premium i procesor Intel Core 2 Duo. 12-calowy ekran dotykowy i możliwość przemiany Eee Pada w laptop (za pomocą stacji dokującej), sprawią, że produkt będzie kosztował około 1000 dolarów.

W styczniu 2011 ASUS planuje też wydanie drugiego Eee Pada opartego na systemie Windows (tym razem: Embedded Compact 7), który można potraktować jako okrojoną wersję EP121. Cena sprzętu będzie się wahać w granicach 400 do 500 dolarów.