ASUS X56Va-AP073C

ASUS zalewa wręcz rynek dziesiątkami modeli. Wśród nich są też konfiguracje przygotowywane wyłącznie dla danej sieci handlowej. Testowany egzemplarz należy właśnie to takiej serii i stanowi świetną propozycję w swej kategorii cenowej.

ASUS zalewa wręcz rynek dziesiątkami modeli. Wśród nich są też konfiguracje przygotowywane wyłącznie dla danej sieci handlowej. Testowany egzemplarz należy właśnie to takiej serii i stanowi świetną propozycję w swej kategorii cenowej.

ASUS X56Va-AP073C

Informacjehttp://www.handb.pl Cena 2899 zł

Notebook ASUSA otrzymaliśmy wraz z podobnie skonfigurowanym, nieco tańszym Fujitsu-Siemensem AMILO Pi 3540. Lecz mimo że część parametrów jest identyczna - ten sam procesor, pamięć RAM, napęd optyczny, wielkość ekranu - to diabeł tkwi w szczegółach. A nie są one wcale drobne, bo np. pojemniejszy twardy dysk i znacznie wydajniejszy układ graficzny zdecydowanie wpływają na komfort użytkowania urządzenia.

ASUS zalewa wręcz rynek dziesiątkami modeli. Wśród nich są też konfiguracje przygotowywane wyłącznie dla danej sieci handlowej. Testowany egzemplarz należy właśnie to takiej serii i stanowi świetną propozycję w swej kategorii cenowej. Notebook ASUSA otrzymaliśmy wraz z podobnie skonfigurowanym, nieco tańszym Fujitsu-Siemensem AMILO Pi 3540. Lecz mimo że część parametrów jest identyczna - ten sam procesor, pamięć RAM, napęd optyczny, wielkość ekranu - to diabeł tkwi w szczegółach. A nie są one wcale drobne, bo np. pojemniejszy twardy dysk i znacznie wydajniejszy układ graficzny zdecydowanie wpływają na komfort użytkowania urządzenia.

Model X56Va jest typowym ASUSEM, do jakiego przywykliśmy przez ostatnie dwa lata: gładkie, lśniące czernią wieko ekranu z charakterystyczną, obrotową kamerką, obudowa grubsza z tyłu przy baterii, zmniejszająca się w kierunku frontu. Mimo szerokości notebooka niewiele większej niż w AMILO Pi 3540 udało się wydzielić z klawiatury część numeryczną. No i porty, dużo portów: 3 gniazda USB, FireWire, HDMI, a nawet eSATA pełniący też funkcję kolejnego USB. Są również dwie rzeczy, których zabrakło w porównywalnym Fujitsu-Siemensie, a mianowicie Bluetooth oraz gigabitowy LAN.

ASUS ustępuje jednak rywalowi na dwóch polach. Po pierwsze, cechuje się bardziej hałaśliwą pracą, zwłaszcza przy mocnym obciążeniu CPU, a po drugie, jego matryca LCD ma mniejsze spektrum odwzorowywanych barw i jest gorzej skalibrowana.

X56Va wyposażony został w głośniki Altec-Lansing oraz czujnik natężenia światła, dostosowujący jasność ekranu do oświetlenia zewnętrznego (sensor można oczywiście wyłączyć). Podobnie jak wszystkie nowe modele ASUSA, także ten oferuje funkcję Express Gate - możliwość uruchomienia w kilka sekund specjalnej wersji Linuksa pozwalającej m.in. na przeglądanie Internetu, korzystanie z komunikatora i Skype'a czy słuchanie muzyki.

Laptop doskonale wypadł w naszych testach wydajności, uzyskując bardzo wysokie wyniki, w tym rekordowy rezultat PCMark Vantage. Niestety, szybkość X56Va nie idzie w parze z długością pracy na baterii - bez zasilania sieciowego ASUS działa raptem niecałe 2,5 godziny. Będzie więc świetnym wyborem, o ile tylko nie zamierzasz korzystać z niego w podróży.

Zalety:

  • wysoka wydajność
  • funkcja Express Gate
  • port eSATA
  • wydzielona klawiatura numeryczna

Wady:

  • krótki czas pracy na baterii
  • głośna praca
  • jakość matrycy
  • spora waga