ASUS dla najlepszych

Jak zdobyć klientów, jeśli wszyscy producenci płyt głównych korzystają z takich samych chipsetów i układów dodatkowych? Być może, ASUS znalazł odpowiedź w postaci płyty Crosshair, która świeci jak żadna inna.

Konkurencja na rynku płyt głównych jest coraz większa, a to powoduje obniżanie marży producentów. Są jednak sposoby na przyciągnięcie klienta i większe zyski.

ASUS przygotował płytę, której już nazwa jest wyróżnikiem. Zamiast dotychczas stosowanych symboli, złożonych naprzemiennie z cyfr i znaków, np. M2N32 SLI Deluxe nowy produkt otrzymał intrygującą nazwę Crosshair. Płyta obsługuje procesory AMD Athlon 64/X2/FX montowane w podstawce AM2. Choć kojarzy się z rozwiązaniem ATI (Crossfire), to zbudowana jest z użyciem zestawu układów sterujących NVIDIA nForce 590 SLI, zapewniającego największą wydajność. Można instalować pamięci DDR2 800 i korzystać z rozszerzonych profili (EPP) pamięci SLI.

Nową płytę firmy ASUS wyróżnia bogate wyposażenie. Dźwięk generuje karta SupremeFX z 8-kanałowym układem ADI 1988B standardu High Definition. W zestawie jest też bardzo dobry podwójny mikrofon z filtrem szumów. Oprócz kontrolera dysków w chipsecie Crosshair zawiera kontroler Silicon Image 3132, który umożliwia stosowanie dodatkowych dwóch kanałów Serial ATA i funkcji SATA On-the-Go. Komputer z tą płytą główną można znacznie rozbudować, korzystając z trzech 32-bitowych złącz PCI, złączy PCI Express x4 oraz PCI Express x1 i dwóch złączy PCI Express x16, pracujących z pełną wydajnością. Są poprzeplatane, co umożliwia swobodne montowanie wykorzystywanych kart nawet, jeśli mają niestandardowe wymiary.

Płytę Crosshair wyróżnia wykorzystanie światła. Podświetlany jest opis złączy na panelu tylnym, włącznik zasilania oraz przycisk &Reset&. Niebieskie diody wskazują również opisy poszczególnych złączy umieszczone bezpośrednio na płytce drukowanej.

Z zasilacza procesora na płycie głównej wyeliminowano tradycyjne kondensatory cylindryczne. Sam zasilacz jest 8-fazowy. Te rozwiązania powinny zwiększyć możliwości przetaktowania, a także zmniejszyć zawodność działania komputera. Ewentualne przyczyny problemów z uruchamianiem komputera pomoże wykryć miniwyświetlacz LCD. Podaje nazwę każdego procesu w trakcie uruchamiania komputera i zatrzymuje się na tym, który spowodował zawieszenie.