ASUS pokazał kartę graficzną bez... wejść na zasilanie

Czy nowe rozwiązanie zostanie zastosowane również przez innych producentów kart graficznych?

Fot.: WCCF Tech

ASUS zaprezentował edycję GeForce RTX 40 pozbawioną wejścia na zasilanie. Jest to model należący do serii RTX 4070 i jak na razie to tylko koncepcja, ale na tyle interesująca, że warto się jej przyjrzeć. Karta ma design na 2,3 slota, potrójne chłodzenie, a backplate powiększony w stosunku do podstawowej karty. Znajdują się na nim otwory służące lepszemu odprowadzaniu powietrza.

Karta graficzna ma przełącznik dual Bios, co pozwala na ustawienie jej w jednym z dwóch trybów - "Wydajność" lub "Cichy". Na płytce tylnej widzimy napis Megalodon, ale nie wiemy, czy to nieoficjalna nazwa tego modelu.

Zobacz również:

ASUS pokazał kartę graficzną bez... wejść na zasilanie

Fot.: WCCF Tech

RTX 4070 wyposażono w standardowe złącze PCIe Gen 4.0. A co z zasilaniem? Mamy tu specjalny slot, który umożliwia pobieranie energii bezpośrednio z płyty głównej, bez konieczności podpinania dodatkowego kabla. AMD już wcześniej zaprezentowało podobne rozwiązanie. Było ono przeznaczone dla systemów Apple Pro, w których montowano Radeon Pro. Slot umożliwia pobór mocy do 600 W i pasuje do większości współczesnych płyt głównych.

ASUS pokazał kartę graficzną bez... wejść na zasilanie

Fot.: WCCF Tech

Jak na razie nie ma póki co żadnych oficjalnych informacji na temat dostępności karty czy choćby jej ceny. Póki co jest to koncept, który niekoniecznie musi wejść w życie. Jednak gdyby wszedł, może całkiem ciekawie zmienić rynek, dlatego warto śledzić ten trend.

Źródło: WCCF Tech


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: