ASUS zaprezentował kartę graficzną bazowaną na Intel Xe DG1

ASUS DG1 to karta budżetowa, które przeznaczona jest dla specyficznych zastosowań - i pasuje wyłącznie do dwóch płyt głównych.

Karta graficzna Intel Xe DG1 doczekała się przygotowanego przez ASUS wariantu, nazwanego ASUS DG1-4G. Przypomnę, że architektura Intela, którą wykorzystuje, znajduje się m.in. w procesorach 11. generacji Tiger Lake Mobility, Rocket Lake oraz Iris Xe MAX. W tym przypadku mamy do czynienia z okrojoną wersją, która posiada 80 jednostek wykonawczych - o 16 mniej, niż podstawowe Xe DG1. Umieszczono na karcie 4 GB pamięci LPDDR4 z taktowaniem 4266 MHz. To nieco za mało, aby zapewnić płynny i duży transfer danych.

ASUS DG1-4G wyposażono w interfejs PCIe Gen 3.0 x4. Karta ma niewielkie wymiary, nie znajdziemy tam tylnej płyty, a za chłodzenie odpowiada zwykły blok aluminium przykrywający pamięć LPDDR4. Jeśli chodzi o złącza, mamy tu HDMI, DisplayPort i wyjście DVI-D. Karta nie wymaga zasilania zewnętrznego - pobiera je z płyty za pośrednictwem PCIe. Jej wymiary to 11 x 17,3 cm, czyli niewielkie.

ASUS zaprezentował kartę graficzną bazowaną na Intel Xe DG1

Karta jest kompatybilna z dwoma płytami ASUSA: PRIME H410M/CSM oraz Pro B460M-C/CSM. Podsumowując - mamy ładny, budżetowy zestaw. Jakie mogę być wspomniane na początku, specyficzne zastosowania? Podejrzewamy prace biurowe, nie wymagające dużego nacisku na grafikę. A że tani, nowoczesny sprzęt jest mile widziany w biurach i firmach, być może takie zestawy ASUSA staną się popularne w tym segmencie.

Źródło: WCCF Tech