ATI Radeon 10000

W środowisku branżowym pojawiły się pierwsze przecieki, dotyczące danych technicznych opracowywanego w kanadyjskich laboratoriach ATI procesora graficznego R420 (prawdopodobna nazwa handlowa to Radeon 10000). Układ ma być ultranowoczesny, korzystać z interfejsu PCI Express oraz pamięci GDDR2.

ATI Radeon 10000

Projekt pod skrzydłami którego, powstaje model R420 nosi kodową nazwę Loki. Procesor ma obsługiwać pixel i vertex shadery w wersjach 3.0. Korzystał będzie z interfejsu PCI Express, jednak z racji tego, że zostanie on wprowadzony na rynek dopiero na początku przyszłego roku procesor zostanie przystosowany również do współpracy z interfejsem AGP. Pierwsze karty z R420 będą więc najprawdopodobniej współpracowały z "przestarzałym" węzłem komunikacyjnym.

Radeon 10000 ma składać się z więcej niż 110, lecz mniej niż 150 mln tranzystorów. Wydajność układu ma być od 50 do 100% wyższa niż obecnych procesorów Radeon 9800 PRO. Oczywiście informacje dotyczące architektury oraz wydajności podajemy na razie nieoficjalnie. Do czasu premiery układu wiele jego cech może ulec zmianie, a co za tym idzie jego osiągi mogą być inne od szacowanych.

Konkurencja z pod znaku NVidii także nie próżnuje o czym informowaliśmy w materiale "Nowy zawodnik NVidii jeszcze w tym roku" (http://www.pcworld.pl/news/news.asp?id=56279 ). Firma przygotowuje układ o kodowej nazwie NV40, który zdaniem producenta ma być dwa razy wydajniejszy niż najszybszy obecnie oferowany GeForce.