ATI Radeon HD 5670 - tanie DX11

Po kartach dla wymagających użytkowników, AMD wprowadza na rynek modele dla tych, którzy przy zakupie kierują się przede wszystkim ceną. ATI Radeon HD 5670 to nowoczesna karta graficzna wspierająca technologie znane z wyższych modeli, ale zbudowana z użyciem okrojonego układu noszącego nazwę Redwood i oferowana w cenie ok. 350 zł.


Układ Redwood podobnie jak wszystkie inne nowe układy ATI powstaje w technologii 40 nm. Procesor, mimo że przeznaczony jest do kart z niższego segmentu wyposażony jest w osiem potoków renderingu i 400 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Na referencyjnej karcie ATI układ ten pracuje z częstotliwością 775 MHz. Na karcie zainstalowano 512 MB pamięci GDDR5 o częstotliwości pracy 4000 MHz. Szerokość szyny pamięci to 128 bitów.

Redwood wspiera wszystkie najnowocześniejsze technologie z sztandarową DirectX11 na czele. Udostępnia także technologie ATI Eyefinity i ATI Stream.

ATI Radeon HD5670 to karta o (nareszcie) jednoslotowym systemie chłodzenia, co oznacza, że nie będzie blokowała żadnego z gniazd kart rozszerzeń położonego przy PCI Express x16. System chłodzenia karty to radiator odbierający ciepło z układu i pamięci. Jest niewielki i jednocześnie wyposażony w niezbyt głośny wentylator.

Bardzo niskie zapotrzebowanie na prąd (pobór mocy zestawu w spoczynku wynosiło 100 W, a pod obciążeniem dochodził do 174 W) sprawia, że karta nie potrzebuje dodatkowych gniazd zasilania - wystarcza to co dostarcza gniazdo PCI Express x16. Na śledziu karty umieszczono wyjścia: DisplayPort, HDMI i DVI.

Mieszane uczucia

ATI Radeon HD 5670 - tanie DX11

ATI Radeon HD 5670

Wydajność karty wystarcza do grania w starsze tytuły. W nowszych będzie konieczne zredukowanie szczegółów i rozdzielczości. Jeśli mamy porównywać z kartami dostępnymi na rynku to na pewno Radeon HD 5670 góruje wyraźnie nad GeForce GT240, ale jednocześnie sporo ustępuje karcie GeForce GTS250. Jest też znacznie wolniejsza niż Radeon HD4850.

Nad wszystkimi tymi kartami góruje jednak nowoczesnością i wsparciem dla DirectX 11. Potencjalny klient musi sobie odpowiedzieć na pytanie czego poszukuje - jeśli zależy mu wyłącznie na prędkości generowania klatek na sekundę to starsze modele ATI, a nawet NVIDII będą szybsze. Jej zaletą jest wspomniana obsługa nowych funkcji DX11, technologii Eyefinity oraz zredukowany pobór energii.

Cena w roli głównej

ATI Radeon HD 5670 - tanie DX11

ATI Radeon HD 5670

Szanse rynkowe Radeona HD 5670 zależą przede wszystkim od jego ceny. W wersji 512 MB karta powinna kosztować ok. 350 zł. W wersji 1 GB cena sięgnie około 400 zł, co sprawi, że dla graczy nie będzie szczególnie atrakcyjną propozycją.

Radeon HD 5670 to karta ciekawa, lecz duży sukces rynkowy wróżymy jej dopiero po obniżeniu sugerowanej przez AMD ceny.

Eyefinity w standardzie.

Eyefinity pozwala na wyświetlanie obrazu nawet na sześciu monitorach. Wersja zastosowana w Radeonie HD 5670 pozwala na podłączenie trzech monitorów. Do dyspozycji mamy dwa złącza DVI, HDMI oraz DisplayPort. Monitory mogą wyświetlać obraz standardowo, w trybie Pivot, każdy może pracować z inną rozdzielczością, innymi ustawieniami barw, itp. Każdy wariant jest możliwy.

Eyefinity oczywiście idealnie sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych - na każdym monitorze możemy uruchomić inną aplikację, lub gdy nam przyjdzie ochota na dwóch monitorach wyświetlać np. połączony obraz z serwisów giełdowych, a na drugim oglądać wiadomości telewizyjne. Spodoba się również graczom - widoczny większy obszar gry to często ogromna przewaga nad przeciwnikiem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: