ATI Radeon X1800 GTO vs GeForce 7600 GT

W ścisłej czołówce segmentu kart graficznych z przedziału cenowego 500-1000 zł trwa zacięta walka o palmę pierwszeństwa. Karta NVIDII oferuje najlepszy stosunek wydajności do ceny, ale nowy Radeon pomimo wyższej ceny jest równocześnie trochę szybszy. A może opłaca się kupić tańszego lecz łatwego do podkręcania GeForce 7600 GT czy też okaże się, że także Radeon X1800 GTO podkręca się równie dobrze i być może nawet zwiększa przewagę wydajnościową nad rywalem? Znamy już odpowiedzi na te pytania.

Test modeli GeForce 7600 GT prezentowaliśmy Wam jako pierwsi w Polsce już miesiąc temu. Karta ta wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie bo przy zaskakująco korzystnej cenie oferuje wydajność do niedawna nieosiągalną w tym segmencie cenowym. Dodatkowo okazało się że nowy proces technologiczny wytwarzania procesora, pozwala na duży zakres samodzielnych modyfikacji częstotliwości taktowania rdzenia graficznego. Ze standardowych 560 MHz kartę bez problemu udało nam się podkręcić do 640 MHz, a to bezpośrednio przełożyło się na bardzo istotny wzrost prędkości w testach. ATI widząc realne zagrożenie dla swojej pozycji w segmencie kart najpopularniejszych dla graczy nie mogło siedzieć z założonymi rękami. W popłochu wprowadzono model ATI Radeon X1800 GTO, który mamy przyjemność Wam zaprezentować. Karta ta to tak na prawdę Radeon X1800 XL z nowym BIOS-em. Oba modele wyglądają identycznie, choć w finalnych produktach jakie będą pojawiały się w sklepach można liczyć na niewielkie modyfikacje układu chłodzenia. Testowany przez nas Sapphire X1800 GTO 256 MB GDDR3 PCI-E Dual DVI-I/VIVO Full to pierwszy GTO dostępny w sklepach. Jego cenę, w zależności od wersji ustalono na 990 (tzw. mały box) lub 1079 zł (pełna wersja pudełkowa z dwiema pełnymi wersjami gier).

ATI Radeon X1800 GTO vs GeForce 7600 GT

GeForce 7600 GT może pracować w konfiguracji SLI i nie potrzebuje dodatkowego zasilania oprócz standardowego czerpanego z portu PCI Express

Wirtualny rywal

Najnowszego Radeona w chwili premiery GeForce 7600 GT można było z całą odpowiedzialnością nazwać wirtualnym rywalem. Karta zawitała jedynie do redakcji prasowych będąc całkowicie nieobecną w sklepach. ATI twierdzi, że teraz ponoć można ją już kupić, choć nasze poszukiwania w krajowych sklepach zakończyły się niepowodzeniem.

ATI Radeon X1800 GTO vs GeForce 7600 GT

Radeon X1800 GTO zarówno w widocznej na zdjęciu wersji Sapphire jak i Connec3D prezentuje się identycznie. Są to karty wykonane wg. wzorcowego projektu ATI

Dopisek GTO ATI, jak wskazuje nasze doświadczenie umieszcza w nazwach modeli szczególnie podatnych na podkręcanie. GTO jak już wspomnieliśmy to tak naprawdę Radeon X1800 XL z nowym BIOS-em. Mamy więc rdzeń taktowany z częstotliwością 500 MHz i 256 MB pamięci GDDR3 o taktowaniu 1 GHz. Pozostałe elementy to 12 jednostek przetwarzania pikseli (wersja XL ma ich 16) i 8 jednostek Vertex Shader. Interfejs pamięci jest 256-bitowy. Karta ma wbudowany silnik wideo AVIVO oraz może pracować w trybie CrossFire.