ATI Theater 550 PRO - kinowy kombajn jakiego nie było

All-in-Wonder to seria multimedialnych kart graficznych ATI, znana szerokiemu gronu komputerowców. Urządzenia te wyposażane są w tunery TV, pełnią rolę magnetowidów cyfrowych, kart przechwytywania, a przy tym są pełnowartościowymi kartami graficznymi. Najnowszy procesor Theater 550 PRO wynosi tę funkcjonalność na zupełnie nowy poziom. W układzie tym zintegrowano dekodery audio-wideo, koder MPEG-2, a całość może pracować z interfejsem PCI, PCI Express lub w notebookach. Oczywiście interfejs PCIe, z racji przepustowości do 500 MB/s daje większe możliwości jednak dla użytkowników posiadających starsze pecety, wersja PCI może okazać się równie interesująca.

Karta ATI z procesorem Theater 550 PRO

Karta ATI z procesorem Theater 550 PRO

To co ATI wniosło z nowości do swojego układu to funkcje znane przede wszystkim z kosztownego sprzętu audio-wideo, nieczęsto kosztującego krocie. Jedną z takich rzeczy jest filtr grzebieniowy 3D, który dopiero od niedawna producenci tacy jak Philips czy Sony stosują w najlepszych modelach swoich telewizorów plazmowych i LCD. Trójwymiarowe oczyszczanie sygnału, oprócz luminancji i chrominancji uwzględnia także funkcję czasu. Sygnał poddany tego typu obróbce pozwala na uzyskanie obrazu o zdecydowanie mniejszych zakłóceniach.

Sprzętowo kodowane

Tylny panel gniazd karty z procesorem ATI Theater 550 PRO

Tylny panel gniazd karty z procesorem ATI Theater 550 PRO

Drugi z nowych elementów, z którego ATI jest również dumne, to sprzętowy koder MPEG-2, który przekształca komputer w cyfrowy magnetowid o dużych możliwościach zapisu i edycji materiału wideo. Dotychczas zapis wideo oferowany przez specjalistyczne tunery TV czy karty typu All-in-Wonder realizowany był przy użyciu programowego kodowania do jednego z formatów kompresji. Niestety bardzo istotnie obciążało to procesor i skutkowało zmniejszeniem wydajności peceta i niemożności wykonywania w tym samym czasie kilku zadań jednocześnie. Sprzętowe kodowanie rozwiązuje ten problem i pozwala na skorzystanie z funkcji cyfrowidu, posiadaczom także słabszych pecetów.

Przechwytywanie obrazu to jednak tylko jedna z funkcji realizowanych przez procesor Theater 550 PRO. Drugą jest zapis dźwięku, który tym razem odbywa

Tuner ATI Theater 550 PRO w działaniu

Tuner ATI Theater 550 PRO w działaniu

się na drodze cyfrowej. Do nagrywania dźwięku nie jest konieczne połączenie z kartą muzyczną.

Urządzenie posiada wbudowany tuner radiowy FM, 12-bitowy cyfrowy demodulator IF oraz zaawansowany mechanizm redukcji szumów. Dekoder wideo to układ 12-bitowy.

Ścieżkę jaką pokonuje sygnał audio-wideo po dotarciu do Theater 550 PRO ilustruje zamieszczony obok schemat.

Rodzaje urządzeń

Ścieżka sygnału docierającego do procesora ATI Theater 550 PRO

Ścieżka sygnału docierającego do procesora ATI Theater 550 PRO

Theater 550 PRO będzie występował w trzech odmianach:

-Karta PCI (małe rozmiary, tzw. low profile) realizująca funkcje tunera TV, radiowego oraz karty do przechwytywania obrazu i dźwięku;

-Karta PCI Express (małe rozmiary, tzw. low profile) realizująca funkcje tunera TV, radiowego oraz karty do przechwytywania obrazu i dźwięku;

Karta z układem ATI Theater 550 PRO

Karta z układem ATI Theater 550 PRO

-Moduł TV do notebooków (interfejs PCI Express)

Wersje pracujące w standardzie NTSC wejdą do rynkowej oferty w październiku. Bardziej interesujący nas model PAL pojawi się miesiąc później. Oczywiście ATI dołączy do kart multimedialnych z nowym układem, swoją aplikację Multimedia Center. Pozwala ona zarządzać wszystkimi funkcjami audio-wideo. Jeśli komuś się ona nie spodoba, to dobrą informacją jest to iż procesor można kontrować również za pośrednictwem programów innych producentów, m.in. InterVideo, Cyberlink oraz Microsoft (Multimedia Center Edition).

Produkty z układami Theater 550 PRO będa oferowane nie tylko przez ATI lecz również przez producentów z nią współpracujących. Wśród nich, chęć zaprezentowania swoich wersji multimedialnych centrów audio-wideo, już teraz zapowiedziały: Palit, Sapphire, GeCube oraz MSI.

Niestety w chwili obecnej nie wiemy ile będą kosztowały produkty tego typu.


Zobacz również