ATI i NVidia - superwydajne procesory z nowymi nazwami

W Internecie pojawiły się przecieki o potencjalnych nazwach nowych procesorów graficznych ATI i NVidii. Ich premiery odbędą się jeszcze w tym miesiącu, a układy te mają swą wydajnością wyznaczyć nowe granice wydajności w grafice 3D generowanej na domowych pecetach.

Premiera układu NV40 NVidii zaplanowana jest na 14 kwietnia. Relację z tej imprezy zaprezentujemy Wam już wkrótce. Nowy GeForce ma nowić nazwę GeForce 6800. Karty graficzne w niego wyposażone maja trafić na sklepowe półki ok 26 kwietnia.

ATI przygotowało swoją odpowiedź na procesor graficzny NVidii. Jest nią układ R420, który najprawdopodobniej będzie nosił handlową nazwę Radeon X800 PRO. Data jego premiery to 26 kwietnia. 31 maja ma się pojawić jeszcze szybszy model nowej serii - Radeon X800 XT. Wersja z interfejsem PCI Express x16 (R423) pojawi się w ofercie 14 czerwca.

Procesor ATI w dużym stopniu ma bazować na architekturze dobrze znanych układów R300. Na pewno zwiększeniu ulegnie ilość potoków renderingu – prawdopodobnie do 12 potoków. Nieznana jest liczba jednostek TMU. Wiadomo jednak, że ma być aż 6 silników cieniowania pikseli oraz nowe tryby FSAA (pełnoekranowe wygładzanie krawędzi) oraz filtrowania anizotropowego.


Zobacz również