ATI i Nvidia gotowe do walki z Intelem

ATI i Nvidia przygotowują się do konfrontacji z intelowskim chipsetem Broadwater. Niewykluczone bowiem, że przeznaczony głównie dla komputerów biurkowych układ ze zintegrowanym chipem graficznym "zepsuje" rynek producentom GPU.

Firmy przyspieszyły, gdyż w nachodzących chipsetach z serii 965 (Q965, G965 i Q963) zostaną zintegrowane wydajne układy przetwarzające grafikę (Intel's Graphic Media Accelerator). Dzięki nim klienci będą mogli zaoszczędzić kilka złotych na zakupie karty graficznej - okaże się ona po prostu zbędna.

Aby przygotować się do uderzenia, ATI przyspieszyło produkcję R580 wykonanego w technologii 90 nanometrów. Firma oczekuje, że tego rodzaju układy staną się standardem w komputerach dla odbiorców wymagających dużej lub bardzo dużej szybkości przetwarzania grafiki.

Nie próżnuje i Nvidia: w pierwszym kwartale 2006 roku korporacja ma zamiar zaprezentować trzy nowe GPU - również wykonane w technologii 90 nm. Będą to następujące chipy: bardzo wydajny G71, nieco wolniejszy G72 oraz przeznaczony na rynek użytkowników początkujących G73. W połowie roku ma się również pojawić kolejny GPU, noszący w tej chwili kodową nazwę NV50.