ATI kontratakuje – Radeony X800 stają do walki z GeForce 6800

Dwa tygodnie temu NVidia zadziwiła świat nowym procesorem graficznym GeForce 6800 Ultra, który pod względem skoku jakości grafiki i szybkości jej generowania ustanowił największy krok w historii od czasu przejścia z Rivy TNT2 na GeForce 256. ATI odczekała kilkanaście dni i wyprowadziła silny cios obronny, którym jest linia kart graficznych z układami Radeon X800. Nowe dzieło kanadyjskich inżynierów nie zawiodło oczekiwań komputerowej społeczności. Jest także przepotężnym narzędziem graficznym, które sprawi, że najnowsze gry spowodują u graczy opad szczęki do samej ziemi. W stosunku do "megaprocesora" NVidii ma zbliżoną wydajność, nie brakuje mu jednak zalet, spośród których być może najistotniejszą jest zdecydowanie niższe zapotrzebowanie na energię.

ATI kontratakuje – Radeony X800 stają do walki z GeForce 6800

X800 podobnie jak GeForce 6800 Ultra wyposażony jest w 16 potoków renderingu. Moc obliczeniowa związana z obróbką pikseli w stosunku do modelu Radeon 9800 XT wzrosła dwukrotnie. To samo dotyczy możliwości silnika w kwestii przekształceń geometrycznych. Jeśli chodzi o główne cechy architektury to X800 jest zbliżony do Radeona 9800 XT. W przypadku nowego procesora stosowane są jednak pamięci GDDR3 z 256-bitowym interfejsem. Jednostki Pixel i Vertex shader są zgodne ze specyfikacją 2.0. ATI nie zdecydowało się, w przeciwieństwie do

ATI kontratakuje – Radeony X800 stają do walki z GeForce 6800

karta graficzna ATI Radeon X800 XT PE

NVidii, na zastosowanie wersji 3.0. Kanadyjczycy tłumaczą, że w chwili obecnej, tak zaawansowane mechanizmy są zbędne, a możliwości specyfikacji 2.0 nie są należycie wykorzystywane przez producentów gier.

Jeśli chodzi o nowe funkcje, to nie ma ich zbyt wiele. Wprowadzono jednak kilka istotnych modyfikacji. Jedną z nich jest nowy rodzaj kompresji tekstur normalnych 3Dc. Jego innowacyjność ma polegać na możliwości generowania

ATI kontratakuje – Radeony X800 stają do walki z GeForce 6800

działanie funkcji 3Dc

znacznie dokładniejszych tekstur, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich objętości. Mapy poddawane są kompresji 4:1, a ich jakość ma być lepsza niż skompresowanych znanym algorytmem DXTC dostępnym w DirectX.

Pojawił się także nowy tryb wygładzania krawędzi Temporal Anti-Aliasing. Jego działanie polega na tym, że punkty pobierania próbek nie są stałe lecz zmienne.

ATI kontratakuje – Radeony X800 stają do walki z GeForce 6800

działanie funkcji Temporal AA

Klatki nieparzyste i parzyste wygładzane są przy użyciu innych szablonów. Efektem ma być znacznie lepszy efekt wygładzania przy niższym wpływie na wydajność generowanej grafiki. Dobrą wiadomością jest to, że wraz z wprowadzeniem przez ATI nowych sterownikach, Temporal Anli-Aliasing ma być także dostępny dla kart rodziny R3x0 (od modelu 9500 wzwyż).

Radeon X800 PRO

-12 potoków renderingu

- procesor taktowany z częstotliwością 475 MHz

- pamięci taktowane z częstotliwością 900 MHz

-256 bitowy interfejs pamięci

-256 MB pamięci GDDR3, czas dostępu 2,0 ns

Sugerowana cena detaliczna 399 USD

ATI kontratakuje – Radeony X800 stają do walki z GeForce 6800

Radeon X800 XT Platinum Edition

-16 potoków renderingu

- procesor taktowany z częstotliwością 520 MHz

- pamięci taktowane z częstotliwością 1,12 GHz o czasie dostępu 1,6 ns

-256 bitowy interfejs pamięci

-256 MB pamięci GDDR3

Sugerowana cena detaliczna 499 USD

ATI podkreśla że nowe karty wyposażone w procesory X800 będą zużywały mniej energii niż ich poprzednicy. Procesor wykonany w technologii 0,13 mikrona i składa się z ok 160 mln tranzystorów. Przy uruchomionym benchmarku 3DMark 03 najmocniejsza wersja X800 zużywa wg. ATI 65 W energii, natomiast X800 PRO jedynie 49 W. Dla porównania zapotrzebowanie na energię GeForce 6800 Ultra wynosi ok 150 W.

ATI kontratakuje – Radeony X800 stają do walki z GeForce 6800

Na początku na rynku pojawią się modele kart z X800 wyposażone w interfejs AGP 8x. Pod koniec roku ujrzymy także karty z PCI Express 16x (wersja natywna, a nie z mostkiem występującym w produktach NVidii).

Procesor poprawi obraz

Funkcja Fullstream, która już w poprzednich modelach pozwalała na niwelowanie objawów kompresji (filtr blokowy) ma pracować teraz jeszcze wydajniej. Videoshadery używane są do przekształcania obrazu z przeplotem w pozbawiony przeplotu. Moc obliczeniowa nowego układu pozwoliła na zastosowanie nowych metod progresywnego skanowania. Jednocześnie można dokonywać takich operacji postprocessingu jak wygładzanie krawędzi i usuwanie wspomnianych już objawów kompresji. Teraz takiej obróbce może być także poddawany obraz wysokiej rozdzielczości (HD i WMV9 HD). Wszystkie te zabiegi mają poprawiać także jakość sygnału wideo wysyłanego na wyjście TV.

Wydajność

Nie mieliśmy jeszcze okazji sprawdzić wydajności karty. Z testów które ukazały się w Internecie wynika jednak, że pod względem wydajności model X800 jest zbliżony do podobnie plasowanych cenowo modeli rodziny GeForce 6800. Wydajność jest więc doskonała i powinna zaspokoić wymagania każdego użytkownika. W stosunku do Radeona 9800 XT, X800 jest szybszy średnio dwukrotnie.

Odblokować potoki

Tak jak w przypadku modelu Radeon 9500 będzie najprawdopodobniej można odblokować obecne lecz dezaktywowane potoki renderingu. W tym przypadku z 12-potokowej wersji X800 PRO zrobimy 16-potokową X800 XT Platinum Edition. ATI oczywiście nie potwierdza takiej możliwości, jednak czy w innym przypadku NVidia zdecydowałaby się na ujawnienie dziennikarzom, że model GeForce 6800 można będzie bez większych problemów zamienić na 6800 Ultra? (także zamiana 12 na 16 potoków).

ATI kontratakuje – Radeony X800 stają do walki z GeForce 6800

Ruby – przeciwieństwo nimfy

ATI przekonało się, że nic tak nie przyciąga zainteresowania męskiej części klienteli jak atrakcyjna dziewczyna będąca swego rodzaju wizytówką firmy. NVidia ma swoją nimfę Nalu, ATI poszło w innym kierunku i na swojego "amabasadora :)" wybrało dynamicznie prezentującą się Ruby. Jak wygląda maskotka ATI możecie przekonać się pobierając z naszego serwera film prezentujący ją w pełnej krasie.

ATI Radeon X800 - demo możliwości do pobrania z naszego serwera FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3457/ATI.Radeon.X800...demo.mozliwosci..html

Więcej informacji:

http://www.ati.com