ATI o swoich tegorocznych planach

Podczas targów Computex firma ATI poinformowała o swoich planach na przyszłość. Jeden z największych producentów procesorów graficznych obiecuje, że w drugiej połowie bieżącego roku na rynek trafi kilka nowych GPU. Klienci będą mogli więc kupić karty graficzne z chipami oznaczonymi nazwami kodowymi RV505 (64-bitowy interfejs pamięci, rdzeń tego GPU taktowany zegarem o częstotliwości 350 MHz, a pamięć - 250 MHz), RV505LE (128-bitowy interfejs pamięci, 450-megahercowy zegar) oraz RV505 Pro i RV515 Pro.

Jednak jedną z największych niespodzianek będzie technologia CrossFire zintegrowana na karcie graficznej. Oznacza to ni mniej, ni więcej ale możliwość uruchomienia trybu CrossFire na każdej płycie głównej, do której użytkownik podłączy karty graficzne z procesorami RV560 i RV570. Odpowiednie obwody logiczne, odpowiedzialne za obsługę CrossFire zostaną wbudowane we wspomniane procesory graficzne.

Procesor ATI RV560 korzysta ze 128-bitowego interfejsu pamięci, jego rdzeń taktowany jest zegarem o częstotliwości 450 MHz oraz współpracuje z 650-megahercowymi układami pamięci. Ten układ ma być dostępny już w sierpniu bieżącego roku. Drugi ze wspomnianych GPU - RV570 - ma różnić się od RV560 jedynie szerokością interfejsu pamięci. Ma ona wynieść 256 bitów.

Z dostępnych informacji wynika również, że przed końcem roku ATI będzie miało gotowe próbki procesora oznaczonego symbolem R580+. Ma to być znany już R580 (czyli Radeon X1900), który ma współpracować z układami GDDR4.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: