ATI przedstawia RV360

Pojawiły się specyfikacje najnowszego procesora graficznego ATI - RV360. Oficjalne nazwy rodziny produktów opierających się na tym rozwiązaniu nie zostały jeszcze podane, lecz już dziś wiadomo, iż ich masowa produkcja rozpocznie się we wrześniu, a procesor będzie występował w 3 odmianach.

Zaproponowano trzy wersje chipsetu o roboczych nazwach: Thunderhead (podstawowa wersja), Thunder Storm (rozbudowane rozwiązanie) oraz Rainbow (najuboższe). Na ich podstawie powstaną 3 modele kart graficznych dostosowanych do różnorodnych potrzeb klientów.

Thunderhead o częstotliwości taktowania rdzenia 450 MHz, będzie wyposażony w 128 MB pamięci DDR SDRAM pracującej ze 128-bitową szyną pamięci i taktowanej częstotliwością nawet powyżej 700 MHz. Spodziewane są pewne podobieństwa w budowie do poprzednika RV350 (seria Radeon 9600). Przewiduje się również orientacyjny wynik wydajności w benchmarku 3DMark03 na poziomie 3800 punktów.

Thunder Storm, to rozwiązanie przewidziane dla posiadaczy zasobniejszego portfela, wymagających szybkiego oraz wydajnego produktu. Procesor pracujący z częstotliwością 450 MHz, zostanie zaopatrzony w 128 MB pamięci DDR o prędkości 800 MHz. Ze źródeł zbliżonych do ATI wiadomo, że rozważane jest też zastosowanie pamięci typu GDDR-2M, które są jeszcze stosunkowo mało dostępne na rynku. Spodziewany wynik wydajności w benchmarku 3DMark03 wynosi ok. 4000 punktów.

Ostatnia wersja, czyli Rainbow, pracująca z częstotliwością 450 MHz, będzie posiadać 256 MB pamięci DDR 550 MHz. Wynik 3500 punktów w benchmarku 3DMark03, świadczy o tym, iż będzie to najsłabsza z całej trójki propozycja. Każda z kart ma posiadać gniazda D-Sub, DVI oraz TV-out. Ceny oraz dokładniejsze dane zostaną ujawnione w najbliższym czasie.