ATI straciło po przejęciu przez AMD

Analitycy firmy Jon Peddie Reserach przedstawili wyniki raportu dotyczącego rynku graficznych. Wynika z niego, iż w trzecim kwartale mijającego roku ATI "zgubiła" w każdej kategorii kilka "oczek" - procent udziału w rynku - a najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy wydaje się być wcześniejsze przejęcie firmy przez koncern AMD.

Przejęcie przez AMD sprawiło, iż ATI musiała konkurować z jednym ze swoich głównych partnerów, Intelem (w ostatnich latach Kanadyjczycy dostarczali na rynek zintegrowane układy graficzne dla płyt głównych, kompatybilne z procesorami Intela, ale po przejęciu przez AMD strumień dostaw nieco się skurczył). ATI wciąż zajmuje drugą pozycję na liście największych producentów graficznych podzespołów, ale w porównaniu z 2. kwartałem 2006 r. w trzecim kwartale udział ten zmniejszył się o 5 procent (z 28 do 23 %). Skorzystali na tym konkurenci - Nvidia, Via i Silicon Integrated Systems, których udziały zwiększyły się w omawianym okresie odpowiednio o 2, 2 i 1 %.

ATI straciło po przejęciu przez AMD

Warto odnotować, że w trzecim kwartale mijającego roku sprzedano ok. 76 mln. układów GPU, chipsetów i gotowych kart graficznych, co stanowi o 5,2 % więcej niż 2. kwartale. W stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym wzrost ten wyniósł 11,2 %

Przejęcie ATI przez AMD sfinalizowane zostało w październiku - wartość transakcji wyniosła 5,4 mld. dolarów (szczegółowe informacje dotyczące tego przedsięwzięcia znaleźć można w tekście "AMD bierze grafikę"). Znany wszystkim logotyp firmy ATI najprawdopodobniej nie zniknie z kart graficznych z rdzeniami Radeon - szefowie AMD przywiązują dużą wagę do marki i wizerunku ATI, który ta firma zdążyła sobie wyrobić wśród użytkowników przez lata działalności.