ATI szykuje konkurenta dla Springdale’a

Ze zdobytych przez nas informacji, wynika, że ATI przygotowuje aktualnie nowy chipset – IS300, przeznaczony dla procesorów Intel Prescott. Cechy układu ATI są podobne do produktu Intela, z tą różnicą, że ATI ma zawierać wydajniejszy, zintegrowany układ graficzny.

IS300 (tak prawdopodobnie nazywać się będzie mostek północny chipsetu) będzie pozwalał na obsługę procesorów P4 z szyną systemową 800 MHz. Dodatkowo, ATI chce aby układ ten współpracował z dwukanałowymi pamięciami DDR400. Te kluczowe cechy są jak widać odzwierciedleniem planów Intela odnośnie układu Springdale. ATI ma zamiar zintegrować z mostkiem północnym rdzeń graficzny znany z zaprezentowanego kilka dni temu chipsetu dla urządzeń mobilnych IGP7000. Ze źródeł nieoficjalnych, lecz zbliżonych do ATI wiemy, że celem jest osiągnięcie ok 25-procentowej przewagi wydajnościowej nad zintegrowanym rdzeniem Extreme Graphics 2 Intela.

Wraz z nowym chipsetem ATI zaprezentuje mostek południowy PX200 (nazwa którą podajemy nie jest na razie w 100% pewna). Układ obsłuży urządzenia peryferyjne z interfejsami USB 2.0, FireWire oraz napędy dyskowe IDE. Więcej szczegółów na temat tego elementu chipsetu na razie nie znamy.


Zobacz również