ATI traci, Nvidia, SiS i VIA zyskują

Firma Jon Peddie Research, przedsiębiorstwo specjalizujące się w analizowaniu rynku multimediów i grafiki, opublikowało badania dotyczące trzeciego kwartału 2006 roku. Wynika z nich, że ATI straciło na przejęciu tej firmy przez AMD.

W omawianym okresie na całym świecie sprzedano łącznie 76 milionów układów graficznych. To o 5,2% więcej niż kwartał wcześniej i o 11,5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największe straty na rynku zanotowała firma ATI, której udział spadł z 28 do 24 procent. Zyskali za to mali gracze - udziały VIA zwiększyły się z 3,5 do 5 procent, a SiS z 8,2 do 10%.

Głównym dostawcą układów pozostaje Intel z 40-procentowym udziałem w rynku. Zyskała również Nvidia, do której należy obecnie 22% rynku układów graficznych. Poprzednio firma ta mogła poszczycić się 20,3-procentowym udziałem.

Wzrost udziału Nvidii najbardziej widoczny jest w segmencie samodzielnych procesorów graficznych. Firma sprzedaje już nie 51,5% jak poprzednio, ale 57% tego typu kości. Do ATI należy natomiast 43% udziałów.

Specjaliści przewidują, że w przyszłości klienci będą jednak coraz częściej wybierali tańsze rozwiązania graficzne, czyli rdzenie wbudowane w chipsety. Już w tej chwili aż 60% pecetów wykorzystuje właśnie taką konfigurację. Na rynku notebooków odsetek ten jest jeszcze większy i wynosi 77%.


Zobacz również