ATI w pogoni za klatkami

ATI zaprezentowało nowe procesory graficzne Radeon 9800 XT i 9600 XT. Układy są udoskonalonymi wersjami procesorów 9800 PRO i 9600 PRO, które mają po pierwsze zapewnić ATI pozycję numer jeden w kategorii wydajności, a po drugie zwiększyć udział firmy w rynku poprzez nawiązanie współpracy z nowymi kooperantami (np. firmą Asus). Wiele osób do zakupu nowych kart ATI ma przekonać dołączana do nich bezpłatnie potencjalna "gra roku" – Half-Life 2.

ATI w pogoni za klatkami

Radeon 9800 XT występował w wersji przedprodukcyjnej pod kodową nazwą R360. W stosunku do modelu 9800 PRO zmieniono nieco konstrukcję samego procesora. Funkcje pozostały jednak identyczne. Nadal dysponuje on 8 potokami renderingu z 1 jednostką teksturowania na każdy z nich. Nowością jest to, że karta wyposażana jest wyłącznie w 256 MB pamięci DDR SDRAM. Szybsze jest taktowanie, które w XT wynosi 412 i 730 MHz (odpowiednio dla procesora i pamięci). Dla przypomnienia dodajmy, że wersja 9800 PRO taktowana jest z częstotliwościami 380 i 700 MHz.

Do odprowadzania ciepła z procesora wymagany jest także solidniejszy niż poprzednio układ chłodzenia. Niestety pracuje on nieco głośniej niż cooler stosowany w modelu 9800 PRO. Nowość to system sprzętowego monitorowania

ATI w pogoni za klatkami
temperatury procesora i dynamicznego dostosowywania prędkości obrotowej wentylatora. To pozwoli także na dynamiczne podkręcanie karty, które ATI nazwało Overdrive. Funkcja będzie działała w połączeniu z nowymi sterownikami Catalyst 3.8, które mają pojawić się w listopadzie.

Sugerowana cena detaliczna karty to 499 USD.

Drugą z nowości jest Radeon 9600 XT wyposażony w 128 MB pamięci, którego cenę ustalono na ok 200 USD. Dzięki zmianie procesu produkcji procesora, udało się zwiększyć jego taktowanie do 450 MHz (650 MHz dla pamięci). ATI twierdzi, że dzięki temu ma być on szybszy niż model 9700 PRO.

Oba nowe modele tak jak wspomnieliśmy będą sprzedawane z grą Half-Life 2. Wybrano ją ze względu na wykorzystywanie funkcji DirectX 9, które są w pełni wspierane przez oba procesory ATI. Ponieważ premiera gry może się trochę opóźnić możliwe jest, że klienci otrzymają gry już po kupnie karty, w momencie gry produkcja grupy Valve zostanie zakończona.

Ciekawostką nie mniejszą niż same procesory jest informacja o rozpoczęciu produkcji i sprzedaży kart z procesorami ATI przez jednego z największych graczy w tym segmencie – firmę Asus. Będzie ona oferowała zarówno modele z układami NVidii jak i ATI.

Asus do swojego katalogu wprowadzi karty z procesorami Radeon 9800 XT, 9600 XT, 9600 SE oraz 9200 SE.

Flagowy model wyposażony zostanie w firmowe rozwiązania technologiczne Asusa takie jak: SmartDoctor, Smart Cooling oraz podwójny układ chłodzenia z dużym miedzianym radiatorem. Wyposażenie karty obejmuje 2 złącza DVI oraz wejścia i wyjścia S-Video/kompozyt. Z nieoficjalnych informacji, które udało nam się uzyskać ze źródeł zbliżonych do Asusa, wynika, że karty tej firmy będą droższe o ok 30 USD od cen sugerowanych przez ATI.