ATI wesprze wideo HD w Linuksie

ATI, grupa produkcyjna należąca do Advanced Micro Devices (AMD) planuje wesprzeć odtwarzanie chronionej zawartości HD w systemie operacyjnym Linux. Działania te pozwoliłoby rozszerzyć funkcjonalność systemów open source o opcje dotychczas niedostępne.

W tym momencie jedynie NVidia posiada sprzętowe wsparcie dla Linuksa dla zawartości wideo w standardzie HD odtwarzanej z dysków Blu-ray na komputerach PC i przenośnych.

ATI zamierza poszerzyć wsparcie dla wideo HD w Linuksie poprzez udostępnienie nowych sterowników Catalyst dla systemu. Ma mieć to miejsce w październiku br. Wsparcie to jednak zostanie zaoferowane jedynie w kanałach OEM, co oznacza, że drivery będą dostępne tylko dla dostarczycieli gotowych rozwiązań oraz współpracować będą jedynie z wybranymi systemami. Potencjalnie umożliwi to producentom sposobność produkowania komputerów HTPC (Home-theater Personal Computer) działających pod kontrolą Linuksa, co w konsekwencji powinno przyczynić się do obniżki cen gotowych zestawów tego typu sprzętu, ze względu na rezygnację z systemu Windows.


Zobacz również