ATI zniknie, zostanie tylko AMD

Niedawno miało miejsce połączenie dwóch znanych w branży komputerowej firm: AMD i ATI. Teraz już wiadomo, że firma, która powstała z mariażu gigantów będzie nosiła nazwę... AMD.

Marka ATI - rozpoznawalna głównie dzięki chipsetom do kart graficznych - zniknie zupełnie. Na rynku pozostanie tylko AMD produkujące procesory, GPU oraz, co ważne, chipsety.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że praktycznie od zawsze ATI miało dobre układy z Intelem. Gigant rynku procesorów często montował na swoich płytach głównych chipy graficzne i chipsety noszące charakterystyczne logo "ATi".

Sytuacja jest bezprecendensowa. Jeśli marka kanadyjskiego producenta zniknie, a Intel nie znajdzie szybko innego dostawcy elektroniki wspomagającej, może się okazać, że kupując komputer z CPU Intela, nabywca dostanie układy sygnowane przez AMD. I, co najważniejsze, będzie mimowolnie wspierał konkurencję.

Obecnie największym producentem chipsetów do płyt głównych na świecie jest Intel. Drugie miejsce zajmuje VIA, trzecie - właśnie ATI.

Aktualizacja: 09 sierpnia 2006 16:40

Jak podaje portal ArsTechnica, okazało się, że doniesienia CustomPC i PC Pro były przesadzone - AMD nie ma zamiaru zrezygnować z marek "ATI" i "Radeon". Dzięki swej popularności są one zbyt cenne, by można było je porzucić.

Tym samym przepraszamy czytelników IDG.pl za wprowadzenie w błąd.