AU Optronics prezentuje 14-calowy OLED Full HD

Tajwańska firma AU Optronics zaprezentowała 14-calowy wyświetlacz OLED potrafiący wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD.

AU Optronics prezentuje 14-calowy OLED Full HD

"Organiczna" nowość AU Optronics

Zaprezentowany przez tajwańską firmę AU Optronics Corp (AUO) wyświetlacz wykonany został w technologii OLED (Organic Light-Emitting Diode). Jest to 14-calowe urządzenie, które charakteryzuje się wysoką rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli; 157 pikseli na cal (ppi)). Potrafi ono wyświetlić obraz (jest on generowany z częstotliwością 120 Hz; zaskakująco niska skala barw - 72% standardu NTSC), którego deklarowane jasność oraz współczynnik kontrastu są na poziomie (odpowiednio) 200 cd/m2 i 100 000:1.

Warto dodać, że niestety technologia OLED, póki co, nie pozwala na budowanie dużych wyświetlaczy oraz jest bardzo droga. Wprowadzony do sprzedaży pierwszy na świecie tego typu telewizor - model Sony XEL-1 - wyposażony był w zaledwie 11-calowy panoramiczny ekran, potrafiący wyświetlić obraz w rozdzielczości 960 x 540 pikseli. Co więcej, za takiego mikrusa trzeba było zapłacić aż ok. 2500 dolarów.

Wyświetlacze OLED

Najważniejszą cechą paneli OLED jest to, że są one same z siebie źródłem światła. Z tej ich podstawowej właściwości wynika kolejna ich istotna cecha - niewielka grubość, związana z brakiem tylnego podświetlenia. Inną właściwością, tym razem związaną z użytymi do jej produkcji materiałami, a mianowicie elektroluminescencyjnymi organicznymi polimerami jest niewielki pobór prądu.

Zastosowane w OLED-ach polimerowe materiały, brak tylnego podświetlenia i polaryzatorów sprawiają, że matryce te odwzorowują bardzo wiernie kolory. Co ważne niskie czasy odświeżania, oraz to, że nie ma tam potrzeby stosowania polaryzatorów sprawiają, iż nie występuje w panelach OLED efekt smużenia, a kąt widzenia to niemal 180°.

Przedstawiciele AU Optronics przyznali, że ich firma jest gotowa do rozpoczęcia masowej produkcji takich wyświetlaczy, jeżeli tylko będzie na nie wystarczająco duży popyt.