AVG 8 fałszuje statystyki Internetu?

W lutym AVG Technologies dodało do programu antywirusowego specjalny mechanizm zabezpieczający. Udaje on internautę i surfuje w Sieci na krok przed właścicielem komputera - powodując tym samym zafałszowanie statystyk popularności przeglądarek i większe obciążenie witryn internetowych.

Nowy, stosowany od lutego silnik antywirusowy AVG sprawdza część odsyłaczy podawanych jako wyniki wyszukiwania zanim jeszcze użytkownik w nie kliknie. Dla przykładu: jeśli posiadacz AVG odwiedzi stronę Google i zacznie szukać frazy "Łukasz Bigo", antywirus (a konkretnie: LinkScanner) upewni się, że żaden z linków nie prowadzi do strony ze szkodliwym oprogramowaniem.

AVG podaje się za Internet Explorera 6. Program identyfikowany jest jako: User-Agent: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1;1813), User-Agent: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) lub Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) - w tym ostatnim wypadku nie da się go odróżnić od Internet Explorera (patrz też: "Firefox 3 - zmiana nagłówków przeglądarki").

AVG 8 pobrało w tej chwili ponad 20 milionów użytkowników. Niektóre ze stron internetowych notują w związku z tym wyższą liczbę odwiedzin - o ile tylko zliczają kliknięcia bazując na logach serwerów HTTP. Daniel Brandt, redaktor witryny Wikipedia Watch, szacuje, że w niektórych wypadkach ruch generowany przez mechanizm LinkScanner może dziesięciokrotnie przewyższać liczbę kliknięć prawdziwych internautów!