AVG: poprawki związane z fałszowaniem statystyk internetowych

Firma poprawiła komponent oprogramowania antywirusowego powodujący zafałszowanie statystyk popularności witryn WWW i ich nadmierne obciążenie ruchem.

AVG udostępniła łatkę dla modułu LinkScanner oprogramowania Anti-Virus Free Edition 8.0, zapowiadając także łatkę dla płatnej wersji tego oprogramowania.

AVG uzyskała LinkSkanner przejmując w roku 2007 firmę Exploit Prevention Labs. LinkSkanner zawiera mechanizm o nazwie Search-Shield. Kiedy internauta korzysta z silnika wyszukiwarki, Search-Shield sprawdza część odsyłaczy podawanych jako wyniki wyszukiwania i ostrzega użytkownika, jeżeli witryna zawiera elementy zagrażające bezpieczeństwu.

Jednak skanowanie przez Search-Shield jest odnotowywane przez wiele programów analizy Weba jako odwiedzenie strony, powodując tym samym zafałszowanie statystyk popularności przeglądarek i większe obciążenie witryn internetowych. Co gorzej, Search-Shield prezentuje się jako przeglądarka Internet Explorer 6, co utrudnia oddzielenie skanowania AVG od normalnego ruchu. Ponieważ bezpłatna wersja programu antywirusowego jest bardzo popularna, niektóre ze stron internetowych odnotowują w związku z tym wyższą liczbę odwiedzin.

LinkScanner maskuje się jako IE 6, aby nie dostarczać złośliwym witrynom prawdziwej informacji o skanowaniu, ponieważ większość kodów złośliwych swoje działania uzależnia m.in. od wersji i wydania przeglądarki.

Po poprawkach, Search-Shield nie będzie już skanował wyników wyszukiwań w sposób powodujący zwiększony ruch do witryny. Wydany w kwietniu Anti-Virus Free Edition 8.0, który jako pierwszy zawierał LinkScanner, został pobrany w milionach egzemplarzy.