AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K

Testujemy wewnętrzny grabber AVerMedia Live Gamer 4K GC573. Omawiamy funkcje i analizujemy wydajność podczas pracy w rozdzielczości 1080p i 4K.


Generowanie obrazu w 4K to ogromne obciążenie dla procesora i karty graficznej. Dalsze strumieniowanie takich treści potrafi pożreć zasoby nawet najwydajniejszych maszyn. Aby odciążyć komputer oraz maksymalnie uprościć proces streamingu warto sięgnąć po wysokiej klasy grabber. Marka AVerMedia należy do firmy wyspecjalizowanej w produkcji urządzeń do przechwytywania obrazu. Model Live Gamer 4K GC573 to najnowszy model w ofercie producenta, przeznaczony do pracy z materiałem 4K HDR. Nasza redakcja przetestowała możliwości urządzenia.

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - wygląd i budowa

Urządzenie jest sprzedawane w niewielkim, bogato zdobionym kartoniku. Jego wnętrze kryje samego grabbera, długi przewód HDMI, instrukcję obsługi oraz licencję na oprogramowanie PowerDirector15. Urządzenie jest kartą rozszerzeń instalowaną w slocie PCIe. Powierzchnia karty jest osłonięta przez czarną, metalową maskownicę. Bezpośrednio pod nią kryje się radiator oraz panel z diodami LED RGB.

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - parametry i specyfikacja

Aby rozpocząć pracę z grabberem GC573 powinniśmy zadbać o dość wydajny komputer stacjonarny. Biorąc jednak pod uwagę, że mamy do czynienia ze sprzętem przeznaczonym do strumieniowania 4K, większość przyszłych użytkowników nie powinna mieć problemów ze spełnieniem warunków z zalecanej konfiguracji.

 • PCI-Express x4 Gen 2
 • Intel Core i5-6XXX lub nowszy
 • NVIDIA GeForce GTX 1060 lub nowszy
 • 8 GB pamięci RAM (dwukanałowa)

Jeśli mimo wszystko chcemy strumieniować obraz w 1080p możemy zainstalować kartę na słabszym komputerze:

 • PCI-Express x4 Gen 2
 • Intel Core i5-3330 lub nowszy
 • NVIDIA GeForce GTX 650 / AMD Radeon R7 250X lub nowszy
 • 4 GB pamięci RAM

Specyfikacja samego grabbera prezentuje się następująco:

 • Wejście i wyjście (Pass-Through): HDMI 2.0
 • Max. Rozdzielczość Pass-Through:2160p60 HDR / 1440p144 / 1080p240
 • Max. Rozdzielczość przechwytywania:2160p60 HDR * / 1440p144 / 1080p240
 • Obsługiwana rozdzielczość:2160p, 1440p, 1080p, 1080i, 720p, 576p, 480p
 • Format zapisu: MPEG 4 (H.264 + AAC) lub (H.265 + AAC) *
 • Wymiary (szer. X gł. X wys.):125 x 151 x 21,5 mm
 • Waga: 208 g

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - instalacja i ustawienia

Instalacja urządzenia jest stosunkowo prosta. Wystarczy zamontować kartę i pobrać ze strony producenta asystenta instalacji. Oprogramowanie zasugeruje pobranie dwóch przydatnych programów w najaktualniejszych wersjach. Pakiet instalacyjny składa się z oprogramowania o łącznej wadze 306 MB. Pierwszy z programów to Stream Engine odpowiadający za faktyczną pracę streamingu, drugi to natomiast RECentral do konfiguracji wyglądu strumieniowego obrazu.

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K
AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K

W kolejnym kroku pozostaje już tylko podpięcie przewodów HDMI zgodnie z naszymi potrzebami. Podczas testów korzystaliśmy z konsoli Microsoft Xbox One S. Od chwili wpięcia karty do momentu wykonania pierwszego, próbnego nagrania obrazu z konsoli minęło nie więcej niż 20 minut.

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K

Nieco więcej czasu może zająć dodatkowa konfiguracja obrazu. Oprogramowanie jest niezwykle proste w obsłudze i pozwoli na szybkie rozpoczęcie strumieniowania nawet kompletnemu laikowi. Pomimo tego duże możliwości personalizacji obrazu sprawiają, że dopracowanie idealnych parametrów może trwać chwilę dłużej.

Wśród podstawowych funkcji znajdziemy między innymi wygodne rejestrowanie obrazu w obrazie. Dzięki temu na obraz z gry możemy swobodnie nałożyć swój wizerunek nagrywany przez kamerę internetową, a następnie urozmaicić całość o podgląd okien programów.

Oczywiście nie zabrakło ustawień dotyczących parametrów obrazu takich jak rozdzielczość czy framerate. Oprogramowanie od AVerMedia obsługuje zarówno znane jak i nieco egzotyczne platformy streamingowe. Bez zbędnej konfiguracji nadamy obraz na strony takie jak Twitch, Facebook, Youtube, Mixer i kilka innych.

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - wydajność streamingu i nagrywanie

Nasze testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem komputera wyposażonego w procesor Intel Core i5 6600K oraz układ graficzny GTX 1070. Oznacza to, że parametry sprzętu tylko nieznacznie przekraczały te rekomendowane przez producenta. Pomimo tego sprzęt pozwolił nam na w pełni płynną pracę z treściami 4K i 1080p. Skorzystanie z komputera wyposażonego w procesor i5 czwartej generacji zgodnie z przypuszczeniami, ograniczyło nasze możliwości nagrywania i strumieniowania do rozdzielczości FullHD.

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - podsumowanie

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 to grabber dla profesjonalistów i najbardziej wymagających entuzjastów. Urządzenie potrzebuje do swojej pracy stosunkowo wydajnego komputera, co jest oczywiste w przypadku zadań wykonywanych z treściami 4K. Zgodnie z polityką firmy, pomimo profesjonalnych zastosowań sprzęt odznacza się wyjątkowo intuicyjną obsługą, wygodną nawet dla początkujących użytkowników. Zagłębienie się w opcje dedykowanego oprogramowania pozwala na uzyskanie bardzo interesujących i zaawansowanych efektów w ciągu zaledwie kilku chwil.

AVerMedia Live Gamer 4K GC573 - test grabbera 4K

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Sprzęt jest dostępny również w sieci: SFERIS