AbiWord 2.9.1 - bezpłatny edytor tekstu

AbiWord przedstawiany jest jako odpowiednik MS Worda. Wprawdzie daleko mu jeszcze do edytora Microsoftu czy tego z OpenOffice ale oferuje o wiele bardziej zaawansowane funkcje niż WordPad czy Notatnik. Pozwala korzystać z zaawansowanego formatowania, funkcji automatyzujących pracę, jest bezpłatny i ma niewielkie rozmiary

Werdykt PC Worlda

AbiWord 2.9.1

Ten niewielki i szybki edytor sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba tworzyć średniozaawansowane dokumenty i wykorzystywać podstawowe funkcje automatyzujące pracę z tekstem. Korzystanie z zaawansowanych funkcji formatowania jest ryzykowne bowiem powoduje częste zawieszanie i wyłączanie się programu.

Zalety

- niewielkie rozmiary

- wersje na różne platformy systemowe

- obsługa formatu .docx

Wady

- brak polskiego słownika

- błędy w trakcie pracy

- zawieszanie się

Cena: bezpłatny

Info: AbiWord 2.9.1

AbiWord 2.9.1 to bezpłatny edytor tekstu. Program dostępny jest na wiele platform począwszy od Windows, przez Linuksa, BSD, a na Mac OS-ie kończąc. Pozwala współdzielić dokumenty między użytkownikami, obsługuje najpopularniejsze typy plików generowane przez OpenOffice, MS Office czy WordPerfecta. Oferuje zaawansowane możliwości formatowania i opracowywania tekstu.

AbiWord to narzędzie oferujące podobne funkcje, jak MS Word. Wprawdzie nie znajdziesz w nim tych wszystkich wyszukanych narzędzi, co w edytorze Microsoftu ale program oferuje o wiele więcej niż systemowy WordPad czy prosty Notatnik. Za jego pomocą stworzysz rozbudowane dokumenty, przygotujesz listy, raporty czy korespondencję seryjną. Nie stanowią dla niego problemu tabele, listy punktowane i numerowane, różne style czcionek i akapitów czy stopki i nagłówki. Funkcje korespondencji seryjnej pozwalają na łączenie się z bazami relacyjnymi i pobieranie danych z plików tekstowych czy tabel. Jego ogromną zaletą jest wieloplatformowość. Dzięki temu przesiadając się na inny system operacyjny nie trzeba uczyć się obsługi nowych narzędzi. Niewielki rozmiar programu ułatwia jego przenoszenie i instalację. Popularność zwiększają liczne lokalizacje. Obejmują one zarówno język interfejsu, jak również słowniki do sprawdzania pisowni. Edytor pozwala pisać zarówno od lewej do prawej, jak i w odwrotnym kierunku, umożliwia korzystanie z języka hebrajskiego i arabskiego.

Zobacz również:

  • Microsoft Office 365 - ile kosztuje, gdzie kupić najtaniej?

Pracę AbiWorda w środowisku sieciowym ułatwia obsługa parametrów wiersza poleceń. Za pomocą rozbudowanego systemu przełączników możesz generować pliki, konwertować je czy drukować. Wszystko, bez uruchamiania programu. Możliwości aplikacji zwiększa system wtyczek, które realizują dodatkowe zadania w postaci importu plików tekstowych i graficznych, analizują teksty, oferują słowniki synonimów.

Najnowsza wersja AbiWorda obsługuje w pełni standard Unicode w Windows. Dzięki temu rozwiązaniu zniknęły kłopoty z prawidłowym wyświetlaniem znaków w lokalizowanych wersjach edytora. Rozbudowano także funkcjonowanie styli i zwiększono możliwości formatowania tekstu. Bez kłopotu dodasz teraz ramki oraz cieniowanie w akapitach. Dołączysz do nich tło. Ułatwiono także obsługę i konfigurowanie tych elementów. Poprawiono wersje narodowe aplikacji. Przybyły nowe lokalizacje, a z istniejących usunięto wiele błędów. AbiWord obsługuje standard RDF (Resource Description Framework) w dokumentach .odt oraz .abw, co ułatwia łączenie plików z informacjami i zasobami umieszczonymi w Internecie. W edytorze zwiększono możliwości jednoczesnej pracy wielu osób nad tym samym dokumentem. Za pomocą dedykowanej wtyczki użytkownicy mogą współpracować w czasie rzeczywistym przez Internet. Wystarczy, że używają protokołu Jabber, na przykład w jednej z wielu sieci komunikatorów. Kolejna nowa wtyczka daje możliwość tworzenia e-booków. Za pomocą edytora można teraz kreować i edytować pliki standardu EPUB. Wprawdzie nie ma jeszcze dedykowanego instalatora, ale aplikacja w pełni obsługuje 64-bitowe wersje Windows.

AbiWord dostępny jest w polskiej wersji językowej. Nieprzetłumaczone zostały pojedyncze funkcje i opcje. Są też drobne błędy. Aplikacja potrafi się także zawiesić bądź nieoczekiwanie zamknąć gdy używane są zaawansowane funkcje bądź formatowanie. Wymusza to konieczność częstego zapisywania dokumentu. W edytorze brakuje domyślnie polskiego słownika i chociaż jego pobranie i instalację można wymusić już na etapie wgrywania programu do komputera sprawdzanie polskiej pisowni nie działa.