Abit Fatal1ty - ekstremalna platforma dla graczy

Sprzęt nowej serii Abita - Fatal1ty ma być szczytowym osiągnięciem konstruktorów tej firmy. Produkty te to konstrukcje bezkompromisowe, gdzie priorytetem jest jak najwyższa wydajność i funkcjonalność poszukiwana przez wymagających graczy. Jako pierwsze na rynek trafiły - niecodzienna płyta główna Fatal1ty AA8XE oraz karta graficzna Fatal1ty X700 XT. Oba produkty naszpikowano ciekawymi rozwiązaniami.

Płyta główna Abit Fatal1ty AA8XE

Płyta główna Abit Fatal1ty AA8XE

Płyta główna AA8XE

Szczególnej trosce poddano możliwości konfiguracji parametrów płyty głównej. W czasie walki kilka zgubionych klatek może zadecydować o zwycięstwie lub porażce. "Na pokładzie" Fatal1ty AA8XE znajduje się więc specjalnie zaprojektowany BIOS, który po dodatkowym odblokowaniu zapewnia użytkownikowi dostęp do szeregu opcji zaprojektowanych pod kątem "wyciśnięcia" z systemu maksymalnej wydajności w grach. Płyta główna Fatal1ty AA8XE jest także wyposażona w technologię uGuru. Łączy ona w sobie następujące funkcje z serii ABIT Engineered: OC Guru - podkręcanie, ABIT EQ - monitorowanie systemu, FlashMenu - aktualizowanie BIOS-u i BlackBox - diagnostyka systemu. OC Guru umożliwia manipulowanie na bieżąco częstotliwością pracy FSB oraz napięciem zasilającym CPU z poziomu Windows. ABIT EQ, to łatwe i wygodne w użyciu monitorowanie prędkości działania wentylatorów, napięć zasilających i temperatury.

FlashMenu jest narzędziem, które umożliwia aktualizowanie BIOS-już po jednym kliknięciu myszą. W razie wystąpienia problemu BlackBox automatycznie rozpoznaje konfigurację komputera i zapewnia możliwość wysłania informacji o niej do zespołu wsparcia technicznego ABIT-a. Płytę Fatal1ty AA8XE wyposażono w dwa gniazda LAN z obsługą gigabitowej i "klasycznej" 100-megabitowej sieci Ethernet. Port 10/100-Mbit zapewnia możliwość podłączenia do Internetu - na przykład za pomocą modemu kablowego lub DSL - przy jednoczesnej pracy w gigabitowej sieci lokalnej.

8-kanałowy kodek High-Definition sprzężono z rozwiązaniem ABIT AudioMAX. Zastosowanie dodatkowej karty z modułami gniazd audio pozwoliło inżynierom ABIT-a na znaczne zredukowanie poziomu szumu pochodzącego od sygnałów wysokiej częstotliwości, które generuje "elektronika" płyty głównej. Technologia AudioMAX, zapewniać ma czystszy dźwięk - bez zakłóceń, które mogłyby wpływać na komfort gry. Fatal1ty AA8XE jest także pierwszą płytą główną z obsługą Dolby Digital Live.

Płyta główna Abit Fatal1ty AA8XE góra

Płyta główna Abit Fatal1ty AA8XE góra

Fatal1ty AA8XE bazuje na najnowszym chipsecie Intel 925XE, wspiera procesory Intel LGA775 z technologią Hyper-Threading i obsługuje do 4 GB pamięci DDR2 533. Za obsługę pamięci masowej odpowiada technologia Intel Matrix Storage z obsługą SATA RAID 0/1, a możliwość korzystania z najnowszych akceleratorów 3D gwarantuje wbudowany port PCI-Express x16. Niemal nieograniczone możliwości ekspansji zapewniają wbudowane gniazda PCI i PCI-Express x1 oraz porty USB 2.0 i FireWire.

Chłodzenie

W konstrukcji Fatal1ty AA8XE zastosowano ponad pięć rozwiązań dotyczących chłodzenia, dzięki którym system ma zachować zimną krew nawet w ogniu najgorętszych walk. Specjalnie zaprojektowane obwody zasilania nie tylko dostarczają czyste i stabilne zasilanie dla komponentów płyty głównej, ale także odprowadzają nadmiar ciepła za pomocą towarzyszących układom MOSFET radiatorów. Dzięki unikalnemu projektowi płyty ich temperatura pozostaje poniżej 50 stopni C. Pionowo zainstalowany OTES AeroFlow chłodzi jednocześnie mostek północny chipsetu, kartę graficzną oraz mostek południowy. Inżynierowie ABIT-a wprowadzili kolejną innowację w postaci OTES RAMFlow - pierwszego na świecie systemu chłodzenia pamięci zintegrowanego z płytą główną. System ten składa się z dwóch wysokoobrotowych wentylatorów, które chłodzą układy pamięci DDR2 i w ten sposób gwarantują stabilność systemu nawet podczas pracy z maksymalnie "wyśrubowanymi" parametrami.

Chłodzenie po raz kolejny...

W konstrukcji Fatal1ty AA8XE zastosowano również taśmy OC Strips, ułatwiające uwalnianie ciepła z PCB. Jego nadmiar odprowadza system Dual OTES, składający się z kanału termicznego i dwóch wentylatorów, które wyciągają powietrze na zewnątrz obudowy. Aby zagwarantować optymalną wydajność przy jak najniższym poziomie szumu, wszystkie wymienione wentylatory kontrolowane są przez uGuru.

Fatal1ty X700XT

Fatal1ty X700XT wyposażono w procesor graficzny ATI Radeon X700 XT. Karta ta nie jest bynajmniej jeszcze jednym klonem wzorca referencyjnego - ma symetryczną budowę, która gwarantuje stabilne zasilanie wszystkich komponentów. Karta graficzna Fatal1ty X700XT wyposażona jest 256 MB ultra-szybkiej pamięci DDR3 o czasie dostępu 1,6 ns. Miedziany cooler VPU i radiatory pamięci oraz zastosowane w konstrukcji taśmy OC Strips gwarantują niższą temperaturę pracy karty, co w trakcie pracy oznaczać może nawet o 8 stopni chłodniejszy VPU niż w konkurencyjnych rozwiązaniach.


Zobacz również