Abit z "bezpiecznymi" płytami

Abit wprowadził do sprzedaży serwerowe płyty główne, które posiadają wbudowane procesory odpowiadające za bezpieczeństwo ruchu i danych w sieci. Ma to pozwolić firmom zaoszczędzić na dodatkowych, specjalistycznych aplikacjach.

Pierwszy z modeli to SI-1N, przeznaczony dla procesorów Intel Pentium 4. Procesor bezpieczeństwa to układ Cavium NITROX Lite CN1005. Odpowiada on m.in. za: zabezpieczanie bramek VPN, posiada zintegrowany firewall, SSL Webserwer oraz umożliwia kodowanie SSL w sieciach VPN.

Procesor jest programowalny, co ma pozwolić na dostosowanie jego funkcjonalności do indywidualnych potrzeb użytkowników. Układ może obsługiwać protokoły zarówno IPsec jak i SSL. Aby dokonać stosownej zmiany wystarczy wymienić oprogramowanie procesora.

Według Abita, NITROX Lite CN1005 może z powodzeniem poradzić sobie z ruchem IPsec o przepustowości do 400 Mbps lub wykonać 3500 operacji RSA na sekundę. W planach Abita są już płyty z nową wersją procesora Cavium, który poradzi sobie z ruchem w sieciach gigabitowych i będzie w stanie przetworzyć 14 tys. operacji RSA na sekundę.