Abonament RTV dotyczy również właściciela komputera. Biedni Niemcy...

Mając komputer z dostępem do Internetu należy się liczyć z obowiązkiem płacenia abonamentu RTV i to bez względu na to, czy oglądamy za jego pośrednictwem telewizję...

Na szczęście autorem tej opinii nie jest żaden z naszych sądów, ale niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał skargę pewnego adwokata nie mogącego pogodzić się niekorzystnym dla siebie wyrokiem wydanym wcześniej przez Federalny Sąd Administracyjny.

Adwokat przekonywał wówczas, że nie powinien płacić abonamentu RTV, gdyż w ogóle nie ogląda telewizji, ani nie słucha radia na komputerze, z którego korzysta w swoim biurze. Oczywiście nie posiada w nim też żadnych tradycyjnych odbiorników.

Sędziowie Trybunału odmówili jednak dalszego rozpatrywania złożonego pozwu uznając, że decyzja Federalnego Sądu Administracyjnego o obowiązku opłaty abonamentu nie narusza praw podstawowych skarżącego.

No cóż, Niemcy nie mają lekko...

Obecnie u naszych zachodnich sąsiadów opłata abonamentu RTV wynosi 17,98 euro. Z początkiem przyszłego roku obejmie ich reforma abonamentu: obowiązek opłaty będzie dotyczył każdego gospodarstwa domowego i zakładu pracy.

Jak sądzicie, czy i u nas podobne prawo prędzej, czy później zostanie wprowadzone?