Abonament RTV: jeżeli jesteś mocno związany ze swoim regionem, zapłacisz

Telewizja Polska znalazła sposób, aby zachęcić nas "regionalnie" do opłacania abonamentu telewizyjnego. Mam jednak poważne wątpliwości, czy będzie on skuteczny.


Ze ściągalnością abonamentu radiowo-telewizyjnego jak jest, każdy widzi. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych pomysłach oraz kampaniach mających zmienić podejście Polaków do tej kwestii. Ostatnio miałem np. okazję pisać o listonoszach, którzy działając na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mają przeprowadzać kontrole nie tylko w firmach, ale również i naszych domach.

Solidarnie lepiej

Wczoraj podczas regionalnej konferencji przeprowadzonej przez Telewizję Polską w Katowicach pojawiła się propozycja kolejnego rozwiązania, które miałoby za zadanie zmobilizować nasze oporne społeczeństwo do wspomnianych opłat. Na jej zakończenie wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Gajewska-Przydryga przedstawiła bowiem następujący pomysł:

"Ślązacy płacą najwięcej abonamentu, w związku z czym należałoby pomyśleć o tym, aby ośrodki terenowe otrzymywały jakieś premie w związku z tym, że mieszkańcy województwa płacą i chcą płacić abonament"

W odpowiedzi obecny na konferencji prezes TVP SA, Juliusz Braun, zadeklarował, że telewizja publiczna faktycznie zamierza uruchomić system tak rozdzielający środki przeznaczone na działanie regionalnych placówek, aby najwięcej zyskiwały te, na których terenie odsetek opłacających abonament osób jest największy.

"To jest bardzo słuszna zasada. Kto więcej płaci, ma prawo więcej oczekiwać" - powiedział agencji PAP Juliusz Braun.

Oznacza to więc, że wspomniani Ślązacy będą mogli liczyć na lepszą ofertę programów związanych z ich regionem.

Dla przypomnienia...

Obecnie wysokość opłat za używanie odbiorników RTV wynosi:

Abonament RTV

Abonament RTV

Czy to pomoże?

Czy jednak rozwiązanie to może odczuwalnie wpłynąć na zwiększenie ściągalności abonamentu? Mam co do tego poważne wątpliwości.

A wy co sądzicie na ten temat? Czy jesteście na tyle mocno związani ze swoim regionem, że (oczywiście jeżeli jeszcze tego nie robicie) skusicie się na wsparcie swojej regionalnej telewizji?