Abonament RTV - kontrole. Czy muszę wpuszczać do domu?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda sytuacja z kontrolami dotyczącymi konieczności opłaty abonamentu RTV. Czy musimy wpuszczać urzędników do domów?

Abonament RTV - kontrole (fot. Pixabay)

Kontrolerzy Poczty Polskiej mogą odwiedzać nasze domy oraz sprawdzać firmy i samochody, w celu zweryfikowania, czy zarejestrowaliśmy znajdujące się tam odbiorniki. Co ważne, do kontroli ni są upoważnieni np. listonosze. Muszą to być specjalnie kontrolerzy z ramienia Poczty Polskiej. Mogą to robić na mocy ustawy z 21 kwietnia 2005 roku. Kontroler ma obowiązek przedstawić cel wizyty, okazać upoważnienie do kontroli, legitymację oraz na życzenie mieszkańca także dowodu osobistego.

Osoba, u której odbywa się kontrola, powinna umożliwić jej przeprowadzenie. Tutaj mamy do czynienia z ważnym słowem. Powinna. Jednak nie ma takiego obowiązku.

Zobacz również:

  • Abonament RTV 2023 - jakie stawki? Kto jest zwolniony z opłaty?

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2018 r. (II GSK 590/18) mówi o tym, że nie mamy obowiązku wpuszczania do domu ani wskazywania swojego samochodu osobie upoważnionej do przeprowadzenia kontroli. Nie grożą nam z tego powodu absolutnie żadne konsekwencje.

Ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat.

Inaczej ma się jednak sprawa, kiedy wpuścimy rzeczonego kontrolera do swojego domu. Jeśli kontrola wykaże, że posiadamy w mieszkaniu niezarejestrowane odbiorniki, otrzymujemy nakaz takowej rejestracji oraz karę. Wynosi ona 30-krotność miesięcznego abonamentu. Dla odbiornika radiowego jest to 261 zł, natomiast telewizyjnego 819 zł. Opłatę należy uiścić w ciągu 7 dni od nakazu zapłaty.

Co ważne, z opłaty abonamentowej RTV nie zwalnia płacenie abonamentu za telewizję kablową lub satelitarną.

Kto jednak jest zwolniony z konieczności płacenia?

  • Osoby po 75 roku życia
  • Osoby zaliczone do 1 grupy inwalidzkiej
  • Weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • Osoby po 60 roku życia z prawem do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: