Abonament RTV: listonosz sprawdzi, czy masz w domu telewizor. Wpuścisz go?

Jeżeli nie płacisz abonamentu RTV może odwiedzić cię listonosz. Za tę wizytę być może przyjdzie ci zapłacić blisko 700 zł kary.

Jeżeli posiadasz telewizor, ale nie płacisz abonamentu RTV (obecnie opłata RTV wynosi 22,70 zł miesięcznie) ponieważ wyrejestrowałeś odbiornik, lub w ogóle go nie zarejestrowałeś, możesz znaleźć się na celowniku Poczty Polskiej. Zostaniesz wybrany losowo, lub np. na podstawie donosu listonosza lub osoby trzeciej. W kolejnym kroku w twoim domu może zjawić się upoważniony do przeprowadzania kontroli pracownik poczty (powinien posiadać aktualne upoważnienia do przeprowadzania kontroli, identyfikator, legitymacją służbową oraz na życzenie kontrolowanego powinien okazać dowód osobisty). Jeżeli stwierdzi, że korzystasz z niezarejestrowanego odbiornika, na podstawie sporządzonego przez niego protokołu wydana zostanie decyzja o nakazie rejestracji oraz obowiązku zapłaty trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu RTV (obecnie daje to 681 zł).

Lepsza ściągalność abonamentu RTV

Warto przypomnieć, że mająca zastąpić abonament RTV tzw. opłata audiowizualna nie zostanie wprowadzona zgodnie z pierwotnymi planami od 1 stycznia 2017 roku lecz być może nawet 18 miesięcy później. PiS informując o tym zapowiedział jednak, że podejmie działania mające na celu poprawienie ściągalności abonamentu RTV. Opisana powyżej aktywność Poczty Polskiej (która, co warto przypomnieć, zapowiadana była także za rządów PO-PSL) idealnie się tutaj wpisuje.

Zobacz również:

  • Poczta Polska oferuje darmową dostawę! Tylko przez weekend, więc warto skorzystać
  • Abonament RTV - kontrole. Czy muszę wpuszczać do domu?