Abonament RTV: "lotne brygady" Poczty Polskiej nasłuchują, czy w sklepie gra radio...

Urzędniczki Poczty Polskiej w ostatnich tygodniach nasiliły kontrolną działalność w zakresie wyłapywania właścicieli sklepów i lokali usługowych, którzy nie opłacają abonamentu radiowo-telewizyjnego.


Zgodnie z doniesieniami "Gazety" na pomorzu mamy w ostatnich tygodniach do czynienia ze zmasowanym "atakiem" Poczty Polskiej na sklepy i lokale usługowe. Specjalne patrole składające się z dwóch urzędniczek udających klientki nasłuchują, czy ich właściciele czasami nie mają włączonego np. radia. Jeżeli tak, przystępują do kontroli. Gdy okaże się, że niezarejestrowane radio, lub telewizor działały w lokalu powyżej dwóch miesięcy (tak, są tacy, którzy się do tego przyznają...), naliczana jest kara mogąca w maksymalnym przypadku (telewizor plus radio) przekroczyć 500 złotych. Oczywiście złapana na gorącym uczynku osoba zostaje również zobowiązana do zarejestrowania odbiorników i płacenia abonamentu na bieżąco.

Gorzej niestety jest, gdy wykryty zostaje sklep, którego właściciel przestał opłacać abonament. Wówczas musi się on liczyć z karą sięgającą 1400 złotych za telewizor i radio lub 440 zł za samo radio.

Ile to kosztuje?

Wysokość opłat za używanie odbiorników RTV przedstawia poniższa tabela:

Wysokość opłatza używanie odbiorników RTV

Wysokość opłatza używanie odbiorników RTV

Czy jest jakieś inne wyjście?

Jeżeli chodzi o kontrolę, "Gazeta" przytacza przypadek obsługi jednego ze sklepów, która nie wpuściła "lotnej brygady" poczty na zaplecze, skąd dobiegała muzyka. Właściciel sklepu w odpowiedzi na spisany protokół wyjaśnił później, że muzyka pochodziła z odtwarzacza MP3 i sprawa została umorzona...

Jest też jednak lepszy sposób ("lotna brygada" może przecież wspomnianego właściciela dalej nękać kontrolami) całkowicie zgodny z prawem. W Polsce bowiem korzystanie z treści radiowych i telewizyjnych za pośrednictwem internetu (można również korzystać z telefonów komórkowych) nie jest objęte obowiązkiem opłacania abonamentu RTV.