Abonament RTV: nie masz obowiązku wpuścić pracownika Poczty do domu

Nie płacisz abonamentu RTV? Zdaniem RPO nie musisz wpuszczać do domu mającego sprawdzić czy faktycznie nie posiadasz odbiornika pracownika Poczty Polskiej.

Od 2012 roku pracownicy Poczty Polskiej są zaangażowani w prowadzenie kontroli mających na celu wychwycenie tych osób/film, które nie opłacają abonamentu RTV. O ile jednak w przypadku firm kontrola taka może zakończyć się sukcesem, o tyle w przypadku prywatnych osób sprawa wygląda znacznie trudniej. Na jakiej podstawie bowiem pracownik Poczty ma wejść do domu kontrolowanego?

W połowie 2016 roku usłyszeliśmy o nowej fali nadchodzących kontroli. Na celowniku Poczty Polskiej miały znaleźć się losowo wybierane osoby, które nie płacą abonamentu RTV (obecnie opłata RTV wynosi 22,70 zł miesięcznie) ponieważ wyrejestrowały odbiornik, lub w ogóle go nie zarejestrowały. Odwiedzający je pracownik Poczty miał być wyposażony w aktualne upoważnienia do przeprowadzania kontroli, identyfikator i legitymacją służbową. Dodatkowo na życzenie kontrolowanego powinien on okazać dowód osobisty.

Działania te nie zmieniają jednak faktu, że wciąż istniały ogromne wątpliwości, czy taką osobę wpuścić do domu. Rozwiewa je Rzecznik Praw Obywatelskich, który w reakcji na liczne zapytania zaniepokojonych Polaków opublikował na swojej stronie oświadczenie o wszystkomówiącym tytule "Abonament RTV - nie ma ustawowych podstaw do tego, żeby pracownicy Poczty sprawdzali po domach, czy ludzie mają odbiorniki RTV. Wystąpienie RPO do ministra infrastruktury".