Abonament RTV - w 2011 roku mniej, ale więcej...

W 2011 roku wpływy z abonamentu RTV mają wynieść ponad 460 milionów - tak szacuje KRRiTV. Jest to więcej niż wcześniej szacowano, ale marne to pocieszenie dla TVP, bo to i tak mniej niż wpływy z 2010 roku.


TV

TV

Abonament RTV - więcej, ale mniej...

460 milionów zł za abonament RTV w 2011 roku to spadek o 17 proc. w porównaniu do 2010 roku, w którym wpływy wyniosły 552 miliony zł. A pieniędzy miało być jeszcze mniej w tym roku, bo KRRiT szacowała wpływy z 2011 roku tylko na 385 milionów zł. Co ciekawe, od 2012 roku ma nastąpić podwyżka abonamentu RTV, która była projektowana jako uzupełnienie strat z mniejszych wpływów.

Przyczyny większych wpływów z abonamentu według KRRiTV

Co przyczyniło się do zwiększenia zysków z abonamentu w tym roku? KRRiT wymienia 3 przyczyny takiego stanu rzeczy. Są to udana współpraca z pocztą, porozumienie z przedsiębiorcami oraz kampania informacyjna.

Nie chwalmy dnia przed zachodem...

Ja bym się jednak nie cieszył przedwcześnie - wpływy z abonamentu powoli, ale regularnie spadają i raczej nic tego nie zmieni. Obecnie ściągalność abonamentu RTV wynosi tylko 45 proc. Potrzebna jest gruntowna reforma finansowania mediów publicznych.