Abonament RTV - zaległości przedawniają się z upływem 5, czy 3 lat?

Abonament RTV spędza sen z powiek wielu osobom, które ściga skarbówka za nieuregulowane zaległości. Czy jednak stosowany przez Pocztę Polską 5-letni okres przedawnienia jest właściwy?

Abonament RTV budzi w naszym społeczeństwie skrajne odczucia, z tym jednak zastrzeżeniem, że tych negatywnych jest zdecydowanie więcej. Sytuację zaogniła rozpoczęta ponad rok temu akcja Poczty Polskiej, która zaczęła masowo wysyłać wezwania do uregulowania zaległego abonamentu. Ich adresatami są osoby, które miały zarejestrowane odbiorniki, lecz w pewnym momencie przestały za nie płacić. Warto dodać, że wiele z nich uwierzyło po prostu przedwyborczym zapewnieniom Donalda Tuska.

Kiedy przedawniają się zaległości?

Podstawową kwestią jest tutaj okres przedawnienia zaległości, gdyż to właśnie od niego zależy ile będziemy musieli zapłacić. Okazuje się, że jego określenie nie jednak takie oczywiste:

- jedni uważają, że zaległości abonamentowe traktowane powinny być jak zobowiązania podatkowe, co oznacza, że przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

- drudzy wskazując na uchwałę Sądu Najwyższego z 7 maja 2009 r (III CZP 20/09) twierdzą, że powinien obowiązywać 3-letni okres przedawnienia

Poczta Polska uważa, że pierwsza z tych propozycji jest właściwa, co oznacza, że w przypadku niektórych osób zaległości z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV (wraz z odsetkami) sięgają ok. 1500 złotych. Czy jednak jest to właściwe podejście? Zdaniem eksperta poproszonego o wypowiedź dla serwisu Bankier.pl, niestety tak. Wskazuje on jednak dodatkowo, że przepisy ordynacji podatkowej powinny być tutaj stosowane nie wprost, co oznacza, że okres 5 lat powinien być liczony od daty niezapłaconego zobowiązania, a nie "końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku".

Co z tymi, którzy nie zarejestrowali odbiornika?

Korzystając z odbiornika powinniśmy go zarejestrować. Jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy, nie musimy się martwić postępowaniem egzekucyjnym do czasu, gdy w naszym mieszkaniu pojawi się kontroler Poczty Polskiej. Wówczas zostaniemy zobowiązani do rejestracji sprzętu i wydana zostanie decyzja nakazująca nam zapłacić zaległą opłatę równą trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Pamiętajmy jednak o jednym: pomimo posiadania przez pracownika Poczty Polskiej upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych nie mamy obowiązku wpuszczenia go do domu.

Co nas czeka w przyszłości?

Obecnie opracowywane są przepisy, które zakładają zniesienie abonamentu i zastąpienie go działającą jak podatek opłatą audiowizualną. Będzie ona prawdopodobnie wynosiła 10 złotych miesięcznie.

Abonament RTV podrożał

Na koniec warto przypomnieć, że od tego roku opłaty za abonament RTV podrożały: o 25 groszy w przypadku radia i o 65 groszy w przypadku telewizji lub radia i telewizji.